Diskuse o koncepci TRS

Vítáme Vás v diskusi o koncepci Tísňové radiové sítě (TRS).

Když vznikalo v roce 2005 občanské sdružení Rescueinfo, bylo jeho hlavním posláním zajišťování radiového spojení při mimořádných událostech. S postupem času jsme byli svědky postupného a nezadržitelného ubývání lidí na pásmech a původní záměr TRS se tak stával stále méně reálným. Počítali jsme v té době s vytvořením celorepublikové sítě uživatelů občanských radiostanic, jejímž základem by byli krajští koordinátoři.
Druhým důvodem, proč jsme od původního plánu upustili bylo to, že Český radioklub vytvořil svůj projekt „TRASA“ a z konference, kterou v roce 2005 uspořádal, vyplynula snaha tento projekt dál rozšiřovat. Nemělo tedy význam vytvářet něco (síť pro spojení na delší vzdálenosti), co již existuje.
Tísňová síť tak vlastně fungovala pouze na území města Pardubic, kde byla využita v roce 2006 a 2009 při cvičeních „Evakuace“, organizovaných Magistrátem města Pardubic. Pravda je taková, že celá síť postrádala jakoukoliv koncepci – při zmiňovaných cvičeních jsme neověřovali provoz sítě, ale naopak síť vytvářeli podle záměru cvičení.

Od té doby uplynulo několik let a myšlenka na vytvoření tísňové sítě se opět dostala na světlo světa. Jednak proto, že radioamatéři svoji TRASu před pěti lety“pohřbili“ (více zde a zde) a do dnešního dne tak v České republice neexistuje žádná podobná aktivita. Ale také na základě zkušeností z několika událostí minulých let.
Protože chceme vytvořit (respektive dát „první impulz“) něco, na čem by se měli podílet především samotní uživatelé pásem, otevíráme k tomuto tématu diskuzi.

Budeme rádi za příspěvky všech těch, kteří mají k tématu co říct. V případě, že nechcete svůj názor psát veřejně, je Vám k dispozici e-mailová adresa info@rescueinfo.org.
Před přidáním Vašeho názoru si prosím přečtěte informace v pravém menu, především důvod vzniku a princip provozu.

Edit: 14. května se článek s podobným tématem objevil také u našich východních sousedů: http://cbportal.bbinfo.sk/aktuality/cebecko-a-povodne/

Share

78 comments to Diskuse o koncepci TRS

 • Martin

  Ahoj, podle mě je určitě škoda, že tu nic podobného nefunguje. Mám ale pár otázek:
  – jakým způsobem chcete využít HAMs
  – v jakých případech by se tahle síť používala. Co situace při niž nespadnou mobily.
  – na webu jsou zmíněny radiokomunikační sady – bude je umět třeba školník obsluhovat?

  Neberte to jako rýpání, jen mě to zajímá. Díky.

  • Pokusím se odpovědět:
   – S využitím radioamatérů počítáme. Jde o početnou skupinu lidí, kterou by byla škoda opomíjet. Samozřejmě je mi jasné, že pro někoho bude nesnesitelná i jen představa toho, že by měl spolupracovat se CBčkáři, ale to je každého věc a rozhodně nikoho nebudeme nutit. Několik radioamatérů už projevilo zájem a koneckonců já i pár dalších členů sdružení jsou držitelé koncese.

   – Situace při nichž by se TRS mohla využít je celá řada a hlavně nás teď asi ani všechny nenapadají. Namátkou povodně, orkán, výpadky elektřiny a podobně. Dokážu si představit využití i v době, kdy jsou mobilní sítě funkční, ale to bude záležet na konkrétních podmínkách.

   – Obsluhovat radiokomunikační sady zvládne myslím kdokoliv. Budou obsahovat kromě manuálu i stručný popis obsluhy. Personál zařízení pro evakuaci bude mít možnost si obsluhu stanic vyzkoušet i předem.

   • Franta Pérák

    Státní orgány o seriozní řešení problematiky spojení v krizových situacích v těchto případech nemá zájem. Kontaktoval jsem HZSČR s tím, že jsem vysvětli o co jde. HZSČR zřejmě z nějakého důvodu toto řešení nechce akceptovat. Ono zřejmě není krize jako krize. A u některého typu krize by toto řešení asi bylo pro stát nežádoucí.

    • On u HZS je torchu problém v tom, že se investovalo dost peněz do Pegasu, takže ani pomyslet na to, že by mohl spadnout, je nežádoucí.
     Ikdyby, tak HZS má zálohu, původní analogovou síť. Ten, kdo ndmá spojení vyřešené, jsou obce.

     • Franta Pérák

      Administrativa HZS atp. se zachrání, protože má spojení a občané v obcích pochcípají. Občané HZS atp. v tom případě nepotřebují a nemusí tyto parazity kteří se starají jen o sebe ze svých daní platit. Bezpečnostní rada státu se stará také jenom o sebe a své lidi, nikoli o obyčejné občany.

      • Občané HZS nepotřebují? Obávám se, že vzhledem k současným škrtům v rozpočtu HZS se během pár let dostaneme do situace, kdy budeme jen vzpomínat na současnou úroveň požární ochrany.

       • Franta Pérák

        Správně, kdo si požár založil nebo u něho vznikl má si sám požár uhasit a nenatahovat ruce po HSZ, čili po státu. Kdo má hasiče platit? I ti u koho nehoří za celý život?

   • Franta Pérák

    Nafoukaní HAMové, kterým se vyráží pupínky na tvářích při pomyšlení že by měli v krizových situacích spolupracovat s CBčkáži by si měli propíchnout bubliny u nosu a jít se bodnout.

    • Nadruhou stranu by byla chyba házet všechny HAMy do jednoho pytle. V roce 2006 jsem měl při povodních nabídky od několika HAMů, kteří nabízeli svoji pomoc. Je ale fakt, že šlo většinou o lidi, kteří si CB v minulosti sami prošli.

     • Franta Pérák

      Všechny HAMy tam nehážu, ale jsou mezi nimi nebetyčné primadony s frňákem nahoře. Až by jim v krizové situaci jejich krabičky vyplivly, připlazili by se po kolenách k fungujícímu CBčku.

  • Franta Pérák

   Každý občan se musí umět o sebe postarat sám a stát nebude každého vodit za ručičku. Je každého věc jestli si dokáže přivolat pomoc. To je přístup státu k této problematice.

   • No, částečně máš pravdu. Ono to trochu vyplývá i přímo z koncepce ochrany obyvatelstva.

    • Franta Pérák

     To je koncepce NEOCHRANY obyvatelstva. Neposouvat pojmy!
     To je koncepce nechat občany na pospas živlům bez možnosti přivolat záchranu!!

     • Četl jsi tu koncepci?
      To, že se v ní mimo jiné zdůrazňuje, že obyvatelé by se měli sami zajímat o svoji bezpečnost, je myslím jedině správně.
      Kromě toho řeší mnoho oblastí – právě i odpovědnost obcí a státní správy.

      • Franta Pérák

       Je obci kde je krizová situace a obec nemá žádné spojení koordinátorem přiřazený a umístěný spojař s technikou, který zajistí spojení Matrou atp.? To by měl kordinátor asi zajistit. Bylo tomu tak v případně povodní, nebo spojení bylo ponecháno JEN na obcích? Mluvím stále o situaci kdy nejde žádná TF síť.

       • Pokud je to lokální záležitost, tak to většinou nebývá problém. Pokud je to větší rozsah, tak maximálně místní jednotka SDH, která má spopjení na KOPIS (pokud neklekne převaděč).
        Pokud obec jednotku nemá, nastává problém.
        A tady vidím příležitost pro CB a další pásma…

 • Pěkný večer přeji,už jste dlouho nebyli v Šumperku?Můžeme prohodit pár slov třeba 9.června 2012 na Lužích.V legislativě se vůbec nic nezměnilo….problémy jsou ze stran obcí,některé vůbec neprojevují zájem a nechávají své občany v nevědomosti.Kamil

 • Franta Pérák

  Kdo si sám dokáže předat svoje požadavky na záchranu IZS atp. i v případě že nefunguje žádná TF síť, ten má větší šance na přežití v krizové situaci. Je nutné být neustále ve střehu a mít připravené spojovací prostředky, příslušné napájecí zdroje atd. Dodávka elektřiny nemusí fungovat. Nabité aku, generátory a FV články musí být připravené stále. Ve výhodě jsou tedy ti kteří mají CB, PMR nebo TRX na 2m nebo 70cm. Kdo to nemá je to jeho chyba. Je to systém „urob si sám“. Kdo chce přežít delší krizi musí být soběstačný ve výrobě potravin a zajištění vodních zdrojů. To jen v prvním přiblížení. Zn. – Sám si vařím, sám si peru.

  • „Kdo si sám dokáže předat svoje požadavky na záchranu IZS atp. i v případě že nefunguje žádná TF síť, ten má větší šance na přežití v krizové situaci.“ A to je právě ono – proč tohle neumožnit i dalším lidem v okolí. Pokud bude v odříznuté obci i jen jeden jediný CBčkář, může dát možnost přivolání pomoci celé obci.

 • Franta Pérák

  Jak může HZSČR koordinovat když nemá zajištěné spojení s obcemi v případě výpadku TF sítí !!! Koordinátorům se do jejich svatého nadšení vloudila chybička.
  ——————————————
  Hasičský záchranný sbor ČR je hlavním koordinátorem a páteří integrovaného záchranného systému. V praxi to mj. znamená, že pokud zasahuje více složek IZS, na místě většinou velí příslušník Hasičského záchranného sboru ČR, který řídí součinnost složek a koordinuje záchranné a likvidační práce. Operační a informační středisko IZS (je jím operační a informační středisko HZS ČR) povolává a nasazuje potřebné síly a prostředky jednotlivých složek IZS v konkrétních lokalitách. Na strategické úrovni je pak integrovaný záchranný systém koordinován krizovými orgány krajů a Ministerstva vnitra.

  • Ale on HZS defakto ani spojení s obcemi nepotřebuje. On komunikuje převážně s krizovým štábem kraje, ten s krizovými štáby ORP a až jednotlivé štáby ORP potřebují mít spojení s obcemi.

   • Franta Pérák

    A jaké oficiální prostředky pro spojení s obcemi ORP používají? Za toto spojení někdo odpovídá a nelze to házet na neprofesionály CBčkáře.

    • Telefony a internet. Většinou KŠ komunikují prostřednictvím e-mailů a krizových mobilů.
     Co je pro obec (respektive její obyvatele) lepší v případě povodní a nefunkčních telefonů: říct, že neměli spojení a obvinit stát, který se měl starat nebo využít ty „neprofesionální“ CBčkáře?

     • Franta Pérák

      Lepší je funkční stát, který nenechává občana v krizové situaci bez možnosti si přivolat záchranu. Od toho si občané platí daně. Ovšem přenášet odpovědnost za nedostatky státu na občana je poslední dobou módní záležitost.

      • Samozřejmě, že by to bylo lepší, ale je to o penězích.
       Pokud by stát měl vybavit všechny obce radiostanicí, vyšlo by to zhruba na 25 milionů (v případě CB). Pokud by se ale k něčemu takovému rozhodl, je skoro jisté, že by zvolil jiné, profi pásmo. Tam už by cena narostla na nějakých 62 milionů.

       • Franta Pérák

        Stát dokáže bez mrknutí oka prošustrovat miliardy, takže nějaký milion nic neznamená.
        Ale jde o to, že vyšší úrovně záchranného systému jsou právně zakotvené a placené za státního rozpočtu. Teprve až konečný uživatel-občan si má zajišťovat spojení a zachraňovat vlastní život přivoláním pomoci sám, způsobem UROB SI SÁM. O to mně jde a to považuji za nedotaženost bezpečnostního systému státu. Občánku, nedokázals si přivolat pomoc-chcípni-já-stát mám čisté ruce. Politici a vláda se v těchto případech vyjadřují obvykle tak, že občan měl prostě smůlu. Za tento stav si ale můžou občané sami, protože nedokáží prosadit své požadavky.

 • Franta Pérák

  Dívejte se na TV. Je tam zaslaný návrh na pořad s touto problematikou. Kdo není v mediích je mrtvý. Kdo se o sebe neumí postarat nepřežije.

 • Franta Pérák

  Legislativně nepodložená komunikace pomocí CB stanic může pro CBčkáře mět negativní následky. Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestaný. CBčkáři v dobré snaze můžou nechtěně mařit a komplikovat záchranné akce IZS. Ten CB stanice nemá a provoz na nich neposlouchá, čili neví co CBčkáři vlastně dělají. Může docházet k nežádané duplicitě záchranných akcí atp. A kdo to odskáče? No přece CBčkáři. Ti nejsou legálně komunikačně propojení s IZS. Krizový štáb obcí nebude v případě komplikací s IZS dávat ruce do ohně za soukromníky-CBčkáře, kteří něco zorali.
  Z toho důvodu hraní si krizových štábů obcí na spojaře s CBčkami nevidím jako to pravé ořechové.
  Cvrkotání soukromníků na CB typu „Pepo přivez mě z města chleba, není zde co k jídlu a jeď ale přes Jinonice“ nabo „Lojzku, děda dostal infart, nebo tady hoří stodola, tak to vyřiď v hasičárně“ atp. se jeví jako použitelné.

  • Ale tady přece nikdo nemluví o duplikování záchranných akcí.
   Dám příklad: u nás probíhalo po městě cvičení, které řídil krizový štáb ORP. Naši členové zajišťovali spojení a informace šli rovnou ke krizovému štábu. Ten samozřejmě CB nemá, takže se musela vzít anténa, dát na budovu magistrátu a jeden náš člověk byl přímo na KŠ.
   Co se tím maří, duplikuje nebo komplikuje? (pokud vycházíme ze situace nefunkčních mobilních sítí)
   Aby tohle celé mělo nějaký význam, musí být splněna základní podmínka – vědět komu tím pomáhám. Pokud by chyběla jakákoliv návaznost na krizový štáb, pak by byla veškěrá snaha zbytečná.

   • Franta Pérák

    To je pěkné, ale není to legislativně zakotvené. A o to mně zde pořád jde!!!!!! Proto se do diskuze angažuji. Pokud nastanou vlivem používání spojení pomocí CB atp. nějaké negativní následky, ponese odpovědnost občan, který CB používal a u něhož třeba vlivem nedorozumění atd. došlo k úrazu, neposkytnutí pomoci, nebo třeba i smrti. A už občánek lítá po soudech a nemá se o co opřít. Krizový štáb atp. samozřejmě občánka nechá dusit ve vlastní dobře myšlené šťávě. Krizový štáb se také v tomto případě nemá možnost opřít o zákon. A soudy jedou podle zákona.

    • Přece nemusí být včechno legislativně zakotvené. Při povodních pomáhá spousta lidí a plno z nich není jmenováno v zákoně.
     Navíc zrovna tohle se dá říct, že v zákoně zakotvené je – lze totiž využít institut osobní a věcné pomoci.

     • Franta Pérák

      Píši zde neustále o právně zakotveném nároku na spojení občanů při krizových situacích za účelem přivolání pomoci. Což nexistuje. Mezi všemi vyššími složkami je to zajištěné, jen konečný uživatel pomoci-občan je bez zajištěného spojení. A to tak je a to se už nedá okecat. Z toho plyne že stát na tomto spojení NEMÁ zájem. Nebyl by to žádný problém.

      • Dobře, zkus mi napsat, jak by takový způsob, který nepředstavuje žádný problém, měl vypadat. Nějaké konkrétní technické řešení, jak by si každý občan za všech situací mohl přivolat pomoc.
       Jinak pokud to vezmu do detailu: Nejsou potřeba záchranné brigády kynologů – postarat se má stát, nění potřeba ČČK – postarat se má stát, není potřeba znát první pomoc, postarat se má záchranka… To přece nejde.

       • Jak znám Frantu,tak má na mysli,aby CH9 na CB pásmu či CH7 na PMR(ať už s DTMF či bez) přijímala i operační střediska(IZS) a bylo to podloženo zákonem.Dále by tam mohlo být,že všechny obce v případě nouze budou „komunikovat“ s občany nebo Subjekty pomocí PMR či CB.HLAVNĚ v případě výpadku energií!!.Pěkný den z Bludova

 • Ahoj, Kamile. Ano, bylo by to dobré řešení, ale v dnešní době nereálné. Ono se stačí podívat na zmenšující se rozpočet HZS nebo i těch obcí.
  Připomíná mi to diskuse kolem výjezdových stanovišť ZZS, kdy se čas od času objeví kritika, že není stanoviště v nějakém konkrétním místě – kvůli několika málo výjezdům na to peníze nikdo nedá a raději je investuje do posílení stanovišť s větším vytížením. Tady je to podobné – Proč dávat miliony do CB na každý úřad, když se to dá zařídit s pomocí CBčkářů.
  Vidím tady argument, že by se měl postarat stát. Ano, ale je spousta činností, při nichž stát využívá pomoc dobrovolníků – SDH, horská služba,… Proč by tedy spojení mělo být výjimkou?
  Ještě poznámka – kdo dokáže lépe zajistit spojení pomocí CB – starosta, který má mikrofon v ruce poprvé v životě nebo CBčkář, který tráví každý večer u stanice a v případě problému si poradí např. s PSV metrem?

 • Vašek Tábor

  Určitě souhlasím! Dodnes (i přes sebechválu mobilních operátorů) existují místa, která nejsou pokrytá signálem mobilní sítě. A nejsou v pohraničí a nejsou neobydlená. Z toho vyplývá, že člověk si z tohoto místa nedokáže přivolat pomoc, třeba v případě autonehody nebo zdravotních a jiných problémů.
  Pokud by CB někdo monitoroval, dokázal by si postižený přivolat pomoc takto. Sice dnes už moc lidí vysílačku nevlastní, ale spíše z důvodu ticha na pásmu. Prostě ví, že se nedovolá, tak proč tahat další krám. Sám v autě CB mám a pokud jedu, je zapnutá, ale tichá. Vím ale, že pokud by někdo potřeboval, budu na příjmu.
  Je jen otázkou mírného usměrnění a rozdělení funkcí, které bude potřeba obsadit v případě krizové situace většího rozsahu. Právě aby nedocházelo ke zmatkům a panice. Jestliže dokážeme svolat lidi s lopatami a zorganizovat pomoc zatopeným vesnicím, proč by nešlo svolat lidi s vysílačkami a pomoci při navazování kontaktů mezi jednotlivými štáby.
  Jednu svou zkušenost uvádím i v článku. Nešlo tehdy sice o život, ale jako příklad to postačí.

  • Díky za komentář. S tím přivoláním pomoci při nehodě to nevidím reálně. Vzhledem ke stávající centralizaci operačního řízení na úroveň krajů by byl problém s dosahem a navíc při frmolu, který tam panuje, si to moc nedokážu představit. Neprošlo by to už jenom kvůli zdůvodnění – jak často se někdo dostane do situace, kdy potřebuje nutně pomoc (mluvím o situacích, kdy je nutný zásah složek IZS) a nelze přivolat pomoc přes GSM.
   Ale o to tu nejde. Nesnažíme se o obnovení CB9, ale o využití v případě krizových situací, typicky povodní.

   • Vašek Tábor

    Já na problematiku pohlížím všeobecně a dal jsem to jen jako příklad. Chtěl jsem zdůraznit, že mi v nouzi pomohlo CB a lidi kolem něj. S mobilem bych si mohl leda hrát, než by někdo zastavil (nejbližší známý byl asi 150km).
    Povodně hrozí jen několikrát za rok, ale nehody (a úrazy apod.) se stávají každý den. A pokrytí fakt není dokonalé, maximálně tak v praze. Pokud by se myšlenka využití CB jako prostředku pro pomoc rozšířila mezi lidi, vrátí se sám i kanál 9. Ne všechny problémy vyřeší IZS, někdy ani není nutné je burcovat.
    Dokud ale budou lidi pohlížet na CBčkáře (a potažmo i HAMy, protože je nerozlišují) jako na blázny a sprosté kamioňáky, nepohneme se nikam. Rozhodně ale s vaším plánem souhlasím, ať už v jakémkoliv rozsahu.

    • Já tohle chápu, sám se často pohybuji v místech, kde T-mobile (který používám) nemá signál. Zároveň je ale pravda, že ve většině těch míst je signál alespoň jednoho operátora, takže by prošla 112ka.
     Musíme vycházet z toho, co je reálné a to návrat CB na operační střediska rozhodně není, ať chceme nebo ne. Co mi ale osobně chybí jsou místní infa na desítce. Ostatně i ta se dala využít pro přivolání pomoci.

     • Vašek Tábor

      Infa na 10 je škoda, sám jsem si občas zavolal o radu, třeba když jsem jel do neznámého města. Dneska se nedoboucháš na nikoho. Ale třeba časem…
      Asi jsem to pojal fakt moc všeobecně, ale v určité chvíli i ten místní desítkář platí za dobrého rádce, poradí servis, hospodu, doktora a tak. A zbývá už jen krok k vaší TRS.

  • Zastavím se u tvé věty: „Je jen otázkou mírného usměrnění a rozdělení funkcí, které bude potřeba obsadit v případě krizové situace většího rozsahu“.
   Bez toho se to určitě neobejde. Nemluvil bych o funkcích a podobně, ale vždycky bude potřeba jeden člověk, který dá „zburcuje“ CBčkáře ve svém okolí a ideálně to bude člověk, který je už v nějakém kontaktu s krizovým řízením v okolí.
   Pokud jde o Pardubicko a Chrudimsko, máme tohle vytvořené. Vědí o nás jak hasiči, tak krizové řízení a dá se říct, že spolupracujeme. Pokud by ale došlo k něčemu např. na západě Čech, můžeme nabídnout nějakou základní techniku, určitou metodiku, ale neobejdeme se bez někoho, kdo zná místní poměry a koho znají místní CBčkáři.
   Ideálně takového člověka nehledat až v okamžiku průšvihu, ale spolupracovat už předem.

   • Vašek Tábor

    Tak nějak jsem to myslel. Aby v případě potřeby neběhali lidi po návsi a hledali dům s anténou. Prostě: Tady Franta má vysílačku a ví kam volat, ve stavu nouze jděte k němu. Když nepůjde proud, Pepík mu doveze centrálu, Máňa mu bude nosit jídlo, aby mohl být neustále na příjmu. A Lojza má traktor, tak dojede i na samotu do lesa a zjistí jestli jsou v pořádku.
    Je to trošku přehnané, ale co se lidem neřekne, to si sami nenajdou.

    Edit: Zvýrazňuji příspěvek, protože přesně vystihuje naši myšlenku. M.B.

    • Ano, to je přesně ono. My můžeme vytvořit jakési základy, ale vždycky to bude záležet na těch posledních a zároveň nejdůležitějších prvcích – jednotlivých operátorech v obcích. Nechci, aby to dopadlo tak, jako při jedněch nedávných povodních. Obec byla bez jakéhokoliv spojení, v obci bydlí CBčkář, který podával detailní informace na pásmu, poslouchala ho půlka kraje, ale na obou stranách chyběl kontakt s krizovými štáby. Starosta zatím chodil zoufale po obci a přemýšlel, jak dát vědět, že potřebují bagr.

     • Franta Pérák

      …..který je už v nějakém kontaktu s krizovým řízením v okolí…A v jakém kontaktu a jak, když nejdou TF sítě a hasiči atp. CB povinně nemají? Kamil může z krizového štábu na radnici zajet k hasičům na kanoi rozvodněným korytem potoka s depeší nebo poslat hasičům poštovního datového holuba.
      A to je to o čem pořád píšu-přerušené spojení mezi občany a HZS atd. Celý HZS, IZS atd. je pro občana nanic, když jim občan nedokáže přenést informaci. Lidi v dědině se můžou topit a hasiči při tom můžou hrát karty, protože o ničem nevědí.
      A co si občané neprotlačí to nemají. Až přijde politik prosit o hlasy voličů, může ode mně dostat hlas jen tehdy když zajistí občanům spojení o kterém zde píšu. Ale hned ! Na sliby nedám a mém hlasu si může žadatel nechat jen zdát. Politici, vláda atd. o této problematice zásadně neví !!!

      • Franto, spojení mezi krizovým štábem a hasiči nebývá problém. Oni totiž hasiči jsou součástí KŠ na všech úrovních. Jinak nikde není řečeno, že krizový štáb je bez spojení – často je totiž právě krizový štáb mimo postiženou oblast, ale jsou postiženy obce v jeho správním obvodu, tedy ORP nebo rovnou kraj. Problém není komunikace KŠ > HZS, ale postižené obce > KŠ.

       • Franta Pérák

        Konečně jsem byl pochopený o co vlastně jde. Pokud má KŠ po ruce hasiče s jejich spojovací technikou, pak není o čem mluvit. Zde je ten mně doposud chybějící spojovací článek mezi CB a sítí hasičů. Místní samosprávy atp. by měly mít školení o potřebnosti CB v jejich obci na jejich úřadě. Pokud to nebudou mít je to jejich chyba a jejich neodpovědnost za bezpečnost občanů obce. Školení obcí by mělo být proti podpisu starosty, aby ho pak mohli v případě nezajištění spojení občané obce ukamenovat. Na dveřích obecního úřadu by mělo být trvale napsáno-VÁŠ STAROSTA JE VÁŠ VRAH. A občané by starostu k CBčku dotlačili.

        • Ano, jsem rád, že si rozumíme.
         Přesně jak říkáš, jednou možností je to, že komunikace mezi KŠ a HZS probíhá prostřednictvím člena štábu – hasiče. Ono těch možnostínje ve skutečnosti více, např. IS Argis a podobně.
         K těm starostům. Nemyslím si, že plošné nařízení CB by něčemu pomohlo. Pro starosty by to byl další „krám“ navíc, o němž nic neví a o který se musí starat (antény, revize). Myslím, že bude lepší jít tou cestou, že se obcím nabídne něco, co je nic nestojí, ale budou vědět, že v případě potřeby to mohou využít. Tím něčím myslím právě radiosíť na bázi dobrovolníků.

         • Franta Pérák

          Založím si soukromou telekomunikační firmu PerakRescue a budu občanům nebo obci za úplatu poskytovat spojení s krizovým štábem. Něco jako kumunikační taxislužba. Prý nejsou možnosti na podnikání. Jen myslet a chtít. A až by to měl obecní úřad zaplatit, měl by na střeše CB antenu na druhý den. Ono udržovat CBčko v neustálé pohotovosti a funkčnosti něco stojí a k tomu práce operátora ve dne v noci !! Takže vybavení CB – stanice 3000Kč, antena 1000Kč, akumulátory 1000Kč, FV články 1500Kč, práce operátora 50Kč/hod, tak to vyjde obec asi na 7.000Kč/rok. Veškeré vybavení obnovuji každý rok, spolehlivost musí být zaručená. To je jenom hrubý nástin nákladů CBčkáře na pomoc v krizových situacích. Pokud k tomu na přání přidáme TRX na 2m a 70cm bude to dražší. Nebo můžu být také zaměstnacem obecního úřadu pro krizové spojení. Plat asi 1000Kč/měsíc. To je jen nástin a tema k diskuzi. A to jsem laciný!!! Když chci něco po obci musím všechno zaplatit.

          • Franto tady se bohužel spousta lidí dívá na obce jako subjekt, součást státu. Jenže obec jsou především lidé, její obyvatelé.
           Smyslem našeho snažení není zajistit spojení proto, aby starosta neměl následně průšvih nebo aby se mohly odškrtávat jednotlivé splněné body podle krizových plánů. Smyslem je, aby byla k dispozici pomoc pro obyvatele. Těm totiž nepomohou diskuse o tom, jestli něco měl zajistit stát, kraj nebo obec…

 • …který je už v nějakém kontaktu s krizovým řízením v okolí…
  Ale já píšu o kontaktu v době, kdy se nic neděje. Ne přijít za starostou (nebo pracovníkem krizového řízení) v době povodní, kdy neví, co dřív a nabízet mu něco, o čem v životě neslyšel. Ono se tohle dá krásně zařadit do místních cvičení krizového řízení a zároveň tím místní samosprávě přiblížit možnosti.

 • Franta Pérák

  KŠ Šumperka se opakovaně snaží přimět obce k tomu aby CB měli. Dřou si huby a výsledek nic moc. Efektivnější přesvědčování by bylo, kdyby CB apoštolové z radnice Šumperk byli účastni na veřejném zasedání obce, kde jsou i občané.
  Se šířením osvěty mezi barbary byly vždy potíže.
  Někdy jsou připomínky že dobrovolníci KŠ si hrají na vojáky atp. Ale kdyby jejich činnost dokázala v krizové situaci poskytnout nějakou záchranu, je to velmi pozitivní hraní. Dobrovolníci a KŠ Šumperk mají moji pochvalu a ocenění.
  Takže Jirko, Kamile atd. držím vám palce. A všem CBčkářům kteří jsou ochotni spolupracovat a kteří si pořizují na vlastní náklady náhradní zdroje-akumulátory atd. a jsou VŽDY PŘIPRAVENI. K německé dokonalosti ochrany občanů za války mají ovšem všchny naše záchranné sbory na hony daleko.

  • Dík za Jirku i za Vaška(a jsou i další..).Ale zakopaný pes je stále v zákonném hledisku.Až bude v zákoně,že krizové řízení nějakého správního obvodu musí být vybaveno radiostanicí CB či PMR pro příjem informací od občanů či postižených obcí……tak to bude „schůdnější“,i když pro některé v tomto státě zákony nějak „neplatí“.A jak nastínil Franta,jsou to věci v pořizovací hodnotě určitě menší,než je měsíční mzda třeba „starosty“!!

   • Znám několik starostů, které otravuje i krizový mobil a nějaký zákon o krizovém řízení je jim víš kde…
    On je problém hlavně v tom, že starosta je nucen se naučit kupu věcí z nejrůznějších oblastí s vědomím toho, že za 4 roky mu ty věci budou k ničemu. Pak se snaží řešit běžný chod obce (veřejné zakázky, výběrka,…) a krizové řízení odsunuje stranou – proč ztrácet čas přípravou na něco, co doufá, že nenastane.

 • Franta Pérák

  …spousta lidí dívá na obce jako subjekt, součást státu…Občané jsou součást státu jen tehdy když po nich chce stát vybírat daně.

 • Franta Pérák

  A ze kterých součástí se teda skládá stát? Ze státní administrativy kromě občanů? A proč administrativu občané živí, když nejsou součástí státu? Ať se administrativa živí za své. Stát si nadělal dluhy, ať si je stát zaplatí sám. Občané jsou přece mimo. Ti žijí v divočině, kam za nimi přijíždějí sem tam státní výběrčí daní.

 • Franta Pérák

  Občanské sdružení provozující tento servr se shodlo na tom že to sem nepatří a já jsem se rozhodl že sem také nepatřím jako státní silnice probíhající samosprávnými obcemi.

  • Franto, já pouze chtěl, abychom se drželi tématu. Hospodaření státu a přístup státu k občanům je něco, co tady nevyřešíme.

   • Franta Pérák

    Jaký stát si občané udělají, takový ho mají. A když nejsou aktivní a nevyžadují to co potřebují je to jejich chyba. Pak ať neskuhrají. Takového skuhrání slyším na CB denně hodně….já bych to udělal tak a tak…. Když to chceš udělat tak nekecej a komunikuj se svým poslancem, od toho tam je a za to ho občánku platíš. Zde se také dosti skuhrá a medituje, ale kdo se obrátil na svého poslance atp. a požadoval na něm to o čem zde píšeme? Že to nejde? Ale jde, jen chtít. Já jsem si vybral poslance Váňu, bude 19.5.2012 v Šumperku na CB. Poslal jsem mu dopředu moje požadavky mejlem. Uvidím jak se k tomu postaví. Tipuji to na to, že řekne že můj mejl nečetl a že to opět zavinila špatná komunikace. Pak sem podám zprávu jak se věci mají. Nakonec i Vašek z KŠ ze Šumperka upřednostňuje cestu změnou zákona.

 • Franta Pérák

  Takže akce na CB proběhla. Pan poslanec byl na příkladech od CBčkářů upozorněný že je odtržený od reality. Pro to, aby měly obce zajištěné spojení za každé situace neudělal nic. Samosprávné obce jsou podle něj soukromníci a mají si zajišťovat spojení samy. Poslancům nestojí obce za to, aby pro ně navrhli nějaké zákony, prý to nejde. Takže na CB relaci moc nezabodoval.

 • Zkrátka a dobře je potřeba neustále „hučet“ do vedení obcí,aby věděli „vo co de“.A vysvětlovat a vysvětlovat a vysvětlovat,že v případě „nečeho“ by to bylo dobré na komunikaci s „kýmkoliv“.Tzn.je možnost použití pro vnitřní záležitosti(PMR) či „vykrytí“ hůře dostupné částí obce(CB).

 • Franta Pérák

  Obce mají JPO různé úrovně. Podle nového návrhu zákona budou mít VŠECNHY obce takové spojovací prostředky, kterými se dovolají na hasiče atp. I když v obci zatím žádná JPO není, bude tam podle zákona nově zřízená nejniží úroveň JPO, tj. JEN profi-spojovací prostředek, který bude obsluhovat starosta nebo jeho zástupce. Tím bude zabráněno že obec např. nevyhoří k vůli nemožnosti se dovolat na hasiče. Stále píšu o situaci kdy nepůjdou žádné TF sítě a obce by tak neměly možnost přivolat např. hasiče. Nebo k vůli tomu „že to prý nejde“ mají obce vyhořet?

   • Franta Pérák

    Základní a logickou úvahu a to, že žádný občan ČR nesmí být diskriminovaný tím, že mu bude odepřena možnost přivolání záchrany v situaci kdy nebude fungovat žádná TF síť. To připraví a vloží do zákona právníci standardním postupem. Jde jen o rozšíření JPO o nejnižší úroveň, kdy bude na obci k dispozici profi-spojovací prostředek, spolupracující s HZS. Čili žádný podstatný problém. Dosavadní stav je takový, že některé samosprávné obce jsou v tomto ohledu diskriminované. To potvrzují ti, kteří argumentují tím, že prý to není možné a že je to jen záležitost některých obcí. Je to ale bezohlednost vůčí občanům těchto obcí. Tolik v prvním přiblížení.

    • Jak jsou obce diskriminované? Vždyť nikdo obcím nebrání, zřídit JPO. Dokonce je to přesně naopak.

     • Franta Pérák

      Jistě-bude uzákoněný nový, nejnižší stupeň JPO-členové budou starosta a jeho zástupce a ti dostanou spojovací prostředek. Někde dnešní formální srandistické JPO ze seniorů a seniorek a je JPO. Na pořádání bálů a šibřinek. Jinak v případě požáru se stačí, pokud se svolají jen zamotat do hadic než přijedou profíci, kteří je z hadího hnízda odeženou.

      • Franto, nepleteš si to trochu s SDH?
       Jinak co když starosta ani zástupce nebudou zrovna v obci? Ne každá obec má uvolněného starostu.

       • No pokud k něčemu dojde,tak snad aspoň jeden tam „bude“…..i když bude „neuvolněný“.Franta naráží na to,že některé „malé“ obce nemají svoje družstvo SDH zařazené aspoň do nejnižší kategorie JPO V.Tudíž starosta takovéto obce nemá krom krizového mobilu vůbec „nic“.U nás třeba Rejchartice,Šléglov….

        • Jasně, já Frantu chápu a jsem pro. Jen mi nepřijde ideální to řešit formou JPO. Tohle by byl spíš prostor pro zákon o krizovém řízení. Jsem ale přesvědčený, že je to nereálné. Už jen proto, že stát investoval nehorázné peníze do nejrůznějších komunikačních prostředků a nemůže teď přiznat, že mohou někdy selhat.

         • Franta Pérák

          Je věcí občanů, aby si prosadili to co potřebují. Když to vzdají je to jejich chyba. Považuji za nevhodné psát že to nejde atd.

 • Franta Pérák

  Obce, které nemají možnost si v případě výpadku všech TF sítí přivolat pomoc by měly být označené na tabulích na začátku a konci obce dodatkovou tabulkou s nápisem ZÓNA SMRTI a symbolem lebky se skříženými hnáty a na svých w-strákách taktéž. V každé korespondenci by měla být na konci poznámka – odesláno ze zóny smrti. Tentýž nápis by měl být na kanceláři obecního úřadu. Tím by občané ČR dostávali na vědomí že v této zoně jsou odsouzeni k smrti.

  • Vašek Tábor

   To máš těžký. Kdyby to zákon nenařizoval, lidi by si v autě za sebou ani nezavřeli dveře, natož aby si zapli pásy a nedejbože vozili vestu. A je to pro jejich bezpečnost a nic je to nestojí. Ale zkus někomu doporučit, aby vozil něco nad rámec povinností; bude si klepat na čelo.

   Ergo: pokud jim nenařídíš přítomnost CB na radnici (nebo tak něco), sami do toho nepůjdou. „Mě se to nikdy nestane, telefon mi vždycky fungoval. A v televizi říkali…“

   • Franta Pérák

    Pak nepřímo samospráva obce vraždí nepřímo svoje občany. Ti o tom vůbec neví a kdyby byly všude cedule které doporučuji, možná by se občanům otevřely oči. Vraždit občany tedy jde, ale zřídit spojení obcí s HZS nejde, jak je zde opakovaně připomínáno.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

4 × four =