V reakci na vydanou výstražnou informaci ČHMÚ jsme ve středu 11. září prověřili dostupnost jednotlivých členů spolku a jejich časové možnosti. Následující dny jsme se věnovali především preventivní činnosti – obsah evakuačního zavazadla, příprava na povodně (například živý vstup do Českého rozhlasu).
V pátek večer jsme se všichni sešli na Teamsové koordinační schůzce, kde byli členové seznámeni s předpokládanou situací – hydrologické předpovědi ve vybraných profilech). Současně jsme nastavili způsob další komunikace.
V sobotu časně ráno jsme o naší připravenosti informovali oddělení krizového řízení sttutárního města Pardubice a starostu města Chrudim. Ten nám popsal situaci na území ORP a doporučil kontaktovat starostu nejzasaženější lokality – Luže.
V sobotu v 10 hodin jsme na žádost starosty města Luže vyjeli v počtu 5 osob na pomoc s evakuací a informováním obyvatel v ohrožených oblastech. Další členové zůstali v záloze.
Stručný popis činnosti:
- Zřízení a nastavení provozu evakuačního střediska (ES) s využitím našich krizových boxů s označením střediska, dokumentací pro evidenci a evidenčními náramky).
- Zajištění základního zázemí – várnice, horké nápoje.
- Zprostředkování potravinové pomoci.
- Informování obyvatel ve spolupráci s místním koordinátorem komunity.
V průběhu dne sloužila část ES také jako místo pro odpočinek a dobití mobilních telefonů. Provoz fungujícího střediska jsme po dohodě s městem předali v neděli dopoledne místním pracovníkům a dobrovolníkům.
DRUHÁ FÁZE
Po návratu a vybalení všech věcí jsme se sotva naobědvali a telefon zazvonil znovu. Opět jsme na žádost vedení města vyrazili do Luže. Tentokrát v počtu dvou osob s intervenčními batohy jako podpora zasahujících hasičů (psychicky náročné přesvědčování obyvatel k evakuaci).
Situace se vyvíjela velmi rychle a než jsme se stihli vrátit, byla hladina Novohradky vyšší o celý metr. Na místě na nás proto čekal úkol zcela jiný – město se chystalo na rozsáhlou evakuaci až několika stovek osob z Luže a místních částí.
Po vyhodnocení situace a konzultaci s pracovištěm ochrany obyvatelstva HZS jsme cestou místostarosty města požádali o aktivaci psychologa HZS Pardubického kraje a týmu posttraumatické péče (prioritně kvůli náročnému přesvědčování k evakuaci).
Zatímco jeden náš člověk působil s hasiči přímo v evakuovaném prostoru, druhý pomáhal nastavit provoz nově vznikajícího evakuačního střediska v místní sokolovně, vedl několik podpůrných rozhovorů s evakuovanými obyvateli a společně se zástupci města a psychologem HZS se podílel na tvorbě informace pro občany a hlášení místního rozhlasu.
Děkujeme městu Luže za důvěru. Obrovské poděkování patří všem, s nimiž jsme měli tu čest spolupracovat, zaměstnancům města, Charity, složkám IZS a řadě dobrovolníků (místních občanů), kteří nám velmi pomohli. DĚKUJEME.