Zlínská policie pořídí taktické spojovací vozidlo

Pomalu bychom mohli začít psát seriál článků o štábních/spojovacích vozidlech, která jsou pořizována z evropských fondů. Není to tak dávno, co jste si zde mohli přečíst o vozidlu pro krizový štáb Libereckého  kraje a dnes budeme pokračovat vozidlem, které je určeno pro zlínskou policii.

Zlínská policie dnes vyhlásila veřejnou zakázku na dodávku taktického spojovacího vozidla, které bude umožňovat vytvoření lokální sítě v místech s nedostatečným pokrytím radiového signálu a její propojení se sítí PEGAS. Policie si od jeho pořízení slibuje zabezpečení efektivní komunikace v rámci IZS, včetně veškerého monitoringu radiové komunikace.

Bez názvu

Zatímco hasiči i Liberecký kraj zvolili pro svá spojovací vozidla dodávková vozidla a stejně tak tomu bylo i u policie v případě MKKC, tentokrát se ve Zlíně rozhodli pro nákladní automobil o hmotnosti do 12 tun s teleskopickým nosičem kontejnerů.

Zajímavější, než podvozek, bude bezesporu samotný kontejner s velitelsko štábním pracovištěm. Ten bude mít celkové rozměry 5,5 x 2,4 m a bude rozdělen na dvě části – technologickou a především pracovní. Pro obsluhu bude k dispozici celkem 8 míst a případně další prostor pod samonosnou markýzou.

Vybavení pracovní části:

 • dataprojektor a projekční plátno
 • projektor pro zpětnou projekci vně vozidla (projekce přes boční okno)
 • HDMI DVI video split-screen pro zobrazení několika video snímků na jedné obrazovce
 • monitor a 5 notebooků s dokovacími stanicemi
 • 4 tablety s úhlopříčkou 10“ (2 Windows a 2 Android)
 • stolní adaptér pro terminál 3G (PEGAS)
 • WiIFi router
 • multifunkční LED tiskárna
 • 2 ruční terminály s nabíječi a 3 vozidlové terminály pro síť PEGAS
 • mobilní telefon odolný proti nárazům a vlhkosti
 • software pro dispečerské a lokalizační služby, včetně mapových podkladů a možnosti sledování polohy ručních a vozidlových terminálů
 • několik IP kamer, včetně stativu

Vybavení technologické části:

Technologický prostor bude rozdělen na dvě části, v pravé bude umístěna elektrocentrála, kanystry a bubny s kabelem. Levá bude určena pro hliníkový regál pro spojovací část.
Vzhledem k tomu, že jde o spojovací vozidlo, bude jeho „poznávacím znamením“ bezesporu anténní systém. Ten bude tvořen anténou pro divergentní příjem signálu z vrtulníku a 7 anténami pro systém PEGAS, umístěnými v rozdílné výšce na výklopném stožáru a střeše buňky.
Kontejner bude dále vybaven anténami pro WiFi, GSM, DVB-T a satelitním setem s plně automatickou natáčecí, motoricky vyklápěnou anténou pro datové připojení do Internetu. Poslední typem antény bude všesměrová pro příjem videosignálu 5,8 GHz.

Přes firewall bude vnitřní síť vozidla připojena do intranetové sítě Policie ČR. Vozidlo obsluze umožní vzdálené přístupy do databází, chatování s operačním střediskem, včetně využití analytických nástrojů (Geo3D). Další funkcí pak je dohled nad sítí, tedy zobrazení lokálních dat o pokrytí území signálem, možnost monitoringu radioprovozu vlastního rádiového systému Pegas a záznamů komunikace v síťovém i nesíťovém režimu.

Pro ozvučení vozidla a jeho okolí bude sloužit mixážní pult se zesilovačem, bezdrátový mikrofon a sada zabudovaných reproduktorů pro ozvučení vně vozidla.

Odhadovaná cena zakázky je 5,6 milionu Kč bez DPH a dodáno by mělo být do konce října letošního roku (pokud nenastane častý problém s nutností opakovaného vyhlášení zakázky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *