RESCUE – záchrana
INFO – informace
Dvě slova, která vystihují činnost a poslání spolku Rescueinfo.
Zapsaný spolek Rescueinfo vznikl začátkem roku 2005 (tehdy jako občanské sdružení) z podnětu několika uživatelů občanských radiostanic. Myšlenka založit toto sdružení ale sahá až do období katastrofálních povodní v roce 2002. V současné době působíme na území obcí s rozšířenou působností Pardubice a Chrudim.
Hlavním úkolem spolku v době jeho vzniku bylo zajišťování radiového spojení při mimořádných událostech a to především mezi krizovým štábem ORP Pardubice a prostorem, v němž došlo k mimořádné události (evakuační prostor, místo nouzového ubytování, hlásný profil).
Postupem času jsme se stále více setkávali s tím, že naprostá většina obyvatel neví, jak reagovat v případě ohrožení, ať už jde o povodně, únik nebezpečné látky nebo dopravní nehodu. Vznikl proto projekt Rady v nouzi a v současné době tvoří vzdělávací a preventivní činnost v oblasti ochrany obyvatel hlavní činnost spolku.
Mezi další „nekrizové“ činnosti spolku lze zařadit:
- popularizace občanského a radioamatérského vysílání
- propagace IZS a především dobrovolných organizací mezi širokou veřejností
Naše krizová činnost:
V současné době se průběžně připravujeme na zajištění vybraných aktivit ochrany obyvatel a podpory řešení mimořádných událostí:
- Varování a informování obyvatel
- Zajištění evakuace obyvatel z ohroženého území
- Obsluha a zřízení evakuačního střediska
- Obsluha a zřízení místa nouzového ubytování
- Humanitární pomoc
- Zajištění nouzového zásobování pitnou vodou pro imobilní občany
- Monitorování situace
- Podpora dlouhodobých zásahů IZS
- Pomoc při kalamitách
- Monitoring sociálních potřeb
- Nouzová radiokomunikace
Při své činnosti dlouhodobě spolupracujeme s Oddělením krizového řízení Magistrátu města Pardubic a Oddělením ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Máme podepsánu dohodu o osobní a věcné pomoci podle zákona o IZS a spolek se tak může přímo podílet na pomoci při mimořádných událostech se zaměřením na opatření ochrany obyvatelstva.
Vybíráme z naší činnosti:
Evakuace 2006 a Evakuace 2009
V průběhu těchto cvičení zajišťovalo sdružení radiovou komunikaci mezi jednotlivými prostory cvičení a pracovištěm krizového štábu magistrátu.
Povodně 2009
Sdružení spustilo v roce 2009 informační web zaměřený na pomoc v povodní postižených oblastech. S webem souvisela mediální kampaň a během velice krátké doby se web stal hlavním zdrojem informací, na nějž odkazovaly jednotlivé obce, kraje a humanitární organizace.
Povodně 2013
Sdružení vyhlásilo v roce 2013 humanitární sbírku pro oblasti postižené povodní. Během dvou dnů jsme zahájili sběr čístících, úklidových a hygienických protředků na celkem 17 místech a následně zajistili jejich distribuci.
Vzdělávací modul Ochrana člověka za mimořádných událostí
Sdružení stojí za myšlenkou a následným zpracováním projektové žádosti pro projekt zaměřený na vzdělávání pedagogů v oblasti ochrany obyvatel. Tento projekt byl následně vybrán k realizaci v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Vzhledem k administrativní náročnosti bylo sdružení v projektu partnerem, nikoliv realizátorem.
Leave a Reply