Zdůvodnění projektu
Spolek Rescueinfo přistoupil k realizaci projektu Rady v nouzi na základě dotazníkového šetření, uskutečněného v roce 2006, jehož cílem bylo zjistit znalosti obyvatel Pardubicka v oblasti krizových situací.
Z tohoto šetření vyplynula velmi nízká úroveň znalostí i v základních oblastech, jakými je varování obyvatel a tísňové volání. Přestože rady pro krizové situace lze nalézt na internetu a dalších místech, lidé si rizika neuvědomují nebo je podceňují a rady aktivně nevyhledávají.
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je zvýšit mezi příslušníky cílové skupiny znalosti jednání v krizových situacích a tím přispět k lepšímu zvládání mimořádných událostí. Neméně důležitým cílem je přimět obyvatele uvědomit si rizika, kterým jsme všichni vystaveni a naučit se je nepodceňovat, nespoléhat na to, že v případě nouze pomohou jiní.
Dalším cílem projektu je propagovat mezi obyvateli jednotlivé složky IZS, převážně dobrovolné (JSDH, ČCK).
Cílová skupina
Cílovou skupinou projektu jsou obyvatelé města Pardubice a Chrudim, včetně obcí spadajících do působnosti obce s rozšířenou působností Pardubice a Chrudim.
Cílová skupina není nijak dále omezena, projekt se týká osob všech věkových skupin.
Důraz je kladen především na seniory a osoby v produktivním věku.
Vazba na strategické dokumenty
Zaměření a cíle projektu jsou v souladu s těmito strategickými dokumenty:
- Bezpečnostní strategie České republiky.
- Strategie prevence a potlačování bezpečnostních hrozeb.
- Koncepce ochrany obyvatelstva.
Aktivity projektu
Projekt je sestaven z jednotlivých aktivit, které probíhají nezávisle na sobě.
Internetový portál
Tato aktivita byla zvolena z důvodu snadné přístupnosti pro co největší množství osob. Internetový portál obsahuje rady pro krizové situace, poradnu, diskusní fórum a on-line testy znalostí. Součástí portálu jsou odkazy na aktuální situaci.
Tento portál byl v rámci projektu vytvořen již v roce 2007 a je pravidelně aktualizován.
Besedy
V rámci projektu probíhají besedy, na nichž jsou obyvatelé seznamováni s postupy při mimořádných událostech a možnostech ochrany člověka. Besedy jsou opakovaně nabízeny domovům pro seniory, klubům seniorů, zájmovým skupinám a jednotlivým obcím.
Publicita projektu
Publicita projektu probíhá po celou dobu jeho trvání. Využívány jsou regionální sdělovací prostředky, veřejné akce a síť internet. V rámci projektu budou vyhotoveny letáky pro veřejnost, které budou odlišné podle jednotlivých cílových skupin.
Veřejné akce
Projekt počítá s účastí formou preventivního stanu, kde jsou obyvatelé seznamováni s postupy při mimořádných událostech.
Kromě akcí s bezpečnostní tématikou jsou vybírány také akce s jiným zaměřením, kde je předpoklad účasti osob, které tuto tématiku cíleně nevyhledávají.