V nabídce některých českých internetových obchodů se objevila novinka, představená na letošním veletrhu Mobile World Congress v Barceloně. Onou novinkou je speciální mobilní telefon, který je svou konstrukcí přímo předurčený pro použití v případě nouzových situací.
Vlastnosti
- Až 10 hodin hovoru s jednou baterií (přiložená Energizer AA „Ultimate Lithium“)
- LED svítilna
- 9 tlačítek rychlé volby
- 1 tlačítko pro tísňové volání
- LED pro signalizaci signálu GSM a baterie
- Rozměry 120x60x13mm
- Hmotnost 75 gramů
- Cena 1400 – 1600 Kč
Mobilní telefon na první pohled zaujme svým displejem – žádný totiž nenajdeme. Místo něho se pod reproduktorem nachází pouze průhledný kryt baterie.
Rovnou tedy zapomeňte nato, že byste s tímto telefonem aktualizovali svůj profil na Facebooku nebo používali textovou komunikaci, třeba jen obyčejné SMS. Obdobně v případě tohoto telefonu nehledejte ani objektiv fotoaparátu.
Na první pohled tedy jednoznačně telefon, který v dnešní době nemá co nabídnout a těžko by konkuroval i prvním GSM telefonům, které se objevily v prodeji.
Ano, pokud se na tento telefon podíváme jako na běžný mobil, jistě by si ho nikdo dobrovolně nepořídil. Jinak tomu ale bude v okamžiku, kdy slovo mobil nahradíme něčím, co můžeme nazvat třeba „záložní komunikační prostředek“.
Obrovskou výhodou tohoto zařízení je, že k jeho provozu stačí jedna obyčejná tužková baterie.
Možnosti využití
Chatař
Jedním z případů, kdy by tento mobil mohl nalézt využití, jsou chataři. Představte si, že máte chatu na místě, kde není zavedená elektrická energie. Váš mobilní telefon obvykle přes víkend vydrží, ale zaručit to nikdy nelze a stačí jeden delší hovor. V tom případě je tento telefon ideálním pomocníkem.
Povodně
Největší „pole působnosti“ pro tento výrobek vidím v případě povodní, dlouhodobých výpadků elektrické energie, vichřicí a podobných krizových situací většího rozsahu.
Největším problémem při takovýchto situacích bývá nemožnost telefonického spojení. Často přitom není problémem komunikační infrastruktura, která zůstává funkční díky agregátům, ale vybité baterie v telefonech. Jakákoliv krizová situace s sebou obvykle přináší zvýšenou potřebu telefonování a málokdo má vyřešené nouzové nabíjení telefonu. I případná rezervní baterie není řešením pro několikadenní provoz. Majitelům SpareOne stačí jediné – mít zásobu obyčejných tužkových baterií.
Součástí balení je i redukce na MicroSIM, takže telefon mohou využít i majitelé iPhonů, iPadů a některých nových Nokií.
Není lepší dobít mobil z autobaterie? Tohle si nikdo nekoupí.
Lepší to je, pokud je autobaterie poblíž. Při povodních si ale většina lidí auto včas přeparkuje někam do bezpečí a pokud ne, tak je baterie pod vodou i s autem. Nehledě na to, že ne všichni mají autonabíječku na mobil a mění ji podle zrovna používaného mobilu.
To mě nenapadlo, asi na tom něco bude.