Každá obec má mnoho nejrůznějších úkolů v ochraně obyvatelstva a přípravě na mimořádné události. Jedním z nich je i seznamování obyvatel s charakterem možného ohrožení a způsoby, jak se při nich chránit.
Zatímco žáci a studenti jsou s těmito tématy seznamováni v omezeném rozsahu ve školách, celá generace jejich rodičů nic takového nezažila. Starší ročníky sice prošly civilní obranou, ale ta pro změnu nebyla zaměřena na civilní hrozby a mnohé věci se za tu dobu změnily (jmenujme například jediný varovný signál, který platí od roku 2001).
V Pardubicích si toto uvědomili a rozhodli se proto vybudovat Školící a vzdělávací centrum v oblasti ochrany obyvatel. Přestože je otevíráno v době, kdy jsme všichni zavaleni dotazy na úkryty a evakuační zavazadla, tak záměr jeho vybudování pochází už z roku 2018 a zbrzdily ho události posledních let.
Sloužit má především pro (nejen) pardubické školy, ale čas od času bude otevíráno i široké veřejnosti.
Než si celé centrum podrobně popíšeme, zkuste si sami odpovědět na několik otázek:
Víte, co udělat, pokud začne houkat siréna a nebude středeční poledne?
Dokážete si sbalit evakuační zavazadlo?
Zvládnete ochránit svoji rodinu při havárii s únikem nebezpečné látky?
Znáte hrozby v okolí vašeho bydliště?
Ne? Pak máte skvělý tip, kam se zajít podívat.
Ptáte se, kde centrum najdete? Rozhodně nehledejte žádnou nově postavenou budovu – celé je totiž pod zemí a to v tématicky nejvhodnějším prostředí – stálém úkrytu civilní ochrany. Zajímavostí je, že tento úkryt je nadále funkční a v případě ohrožení připraven na ukrytí většího počtu osob (obsahuje například funkční vzduchotechniku nebo nádrže na vodu a pohonné hmoty).
Po vstupu do úkrytu vás hned u vchodu zaujmou velkoplošné mapy zdrojů ohrožení, evakuačních tras a rozmístění koncových prvků varování. Ostatně nejrůznější sirény a reproduktory městského informačního systému si můžete prohlédnout ve skutečné velikosti a zaposlouchat se do jednotlivých signálů, které se používají pro zkoušku systému nebo pro skutečné varování.
Nechybí ani ukázka protichemické ochrany, ať už té z minulých desetiletí, tak také té nejnovější, která je zatím vyrobena pouze v několika kusech. Velký důraz je kladen na improvizovanou ochranu z věcí, které máme všichni doma. Součástí centra je i prostor s posezením, kde můžete shlédnout krátká tématická videa.
Úplně nejlepší ale bude, když se hned na začátku své návštěvy přenesete do roku 1944. V této smutné době zažily Pardubice celkem 3 spojenecké nálety, při nichž zahynulo téměř 300 lidí. Ti, kteří měli štěstí, přežili nálety v některém z podzemních úkrytů. Jeden takový úkryt je i součástí nové expozice. Za svitu petrolejky si v něm můžete poslechnout dobový rozhlas z času náletů a zapřemýšlet o tom, že bychom měli doufat v nejlepší, ale být připraveni na nejhorší.
Pardubice, Erno Košťála 1012
První otevření pro veřejnost: středa 25. října 12-17 hodin a čtvrtek 26. října 11-16 hodin