Na iDnes vyšel článek o tom, jak Ministerstvo obrany chce vrátit do škol brannou výchovu. Pod článkem, ale i na dalších serverech, které text převzaly, se objevila spousta kritických reakcí.
Přestože se záměrem ministerstva souhlasím, přece jen s ním mám jeden poměrně zásadní problém – název. Více než deset let se snažíme pedagogy, vedení škol i veřejnost přesvědčit, že současná tématika ochrany člověka není to samé, co předlistopadová branná výchova. Témata jsou jiná a především využitelná v běžném životě – vzpomeňme jen, kolikrát jsme se v posledních letech setkali s povodní, chemickou havárií nebo jen „obyčejným“ úrazem. Tato ryze civilní a mírová témata byla bez dalšího upřesnění začleněna do výuky v roce 1999. V současné době musí základní školy věnovat ochraně člověka za běžných rizik a mimořádných událostí 6 hodin ročně – není však určeno, kdo je bude učit a jakým způsobem. Někde jsou rozdělena do jednotlivých předmětů, jinde dávají přednost projektovým dnům. Přestože se především Hasičský záchranný sbor oprávněně snaží „získat“ pro tato témata vlastní předmět, jeho snaha zatím vychází vniveč.
Souběžně s tím je v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání od září 2013 zařazena problematika přípravy občanů k obraně státu, která spadá do gesce Ministerstva obrany. Ať už si o „přípravě na válku“ (jak je POKOS často nazýván) myslíme cokoli, faktem je, že se s mírovou ochranou člověka (v gesci hasičů) začíná prolínat a doplňovat. Dobrým příkladem může být terorismus…
V konečném důsledku je úplně jedno, kdo zavedení nového předmětu prosadí (Ministerstvo školství to určitě nebude) a jde pouze o to, jaký bude poměr jednotlivých témat. Ostatně na tom se shodli i všichni účastníci kulatého stolu, který před rokem uspořádal sněmovní Výbor pro obranu pod záštitou pana poslance Chalupy (pár mých postřehů).
Byla by ale velká škoda, kdyby tento nově vznikající předmět získal zpět svou nálepku, které se jen těžko zbavuje. Najít neutrální a nezprofanovaný název bude těžké, ale třeba taková „Nauka o bezpečnosti“ nemusí znít špatně.
Podle ministerstva jde pouze o pracovní název a vše je zatím ve fázi návrhu, resp. záměru využít fyzický a vědomostní potenciál obyvatel České republiky k jejich dobrovolnému zapojení do obrany státu. Vláda ČR v nejbližších týdnech vydá Ministerstvu obrany úkol připravit věcný záměr zákona, kterým budou vytvořeny právní podmínky pro „zvyšování fyzické zdatnosti obyvatel ČR, jejich znalostí a dovedností a vytváření mravních vlastností a etických zásad, které by mohli využít k obraně státu“ a jímž bude rozpracován záměr MO. Tento by měl být vládě předložen do 31. srpna 2017.
K návrhu se nyní v připomínkovém řízení vyjadřují ostatní rezorty, o kterých se předpokládá, že budou do přípravy zákona a jeho provádění v budoucnu zapojeny (ministerstva vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy).
Poznámka:
Samotné prosazení předmětu je ta jednodušší část. Mnohem horší bude zajistit ve školách podmínky pro jeho vyučování. Jisté je, že i přes poměrně nedávné zavedení tématu na pedagogických fakultách půjde o běh na dlouhou trať. Je nereálné, aby výuku zajišťovali sami příslušníci bezpečnostních a záchranných složek a stejně tak pedagogům příliš nepomůže jednodenní seminář.
Pokud bude předmět skutečně zaveden, stojí za úvahu uspořádání dlouhodobějších kurzů pro vybrané pedagogy. Příkladem může být náš projekt Vzdělávací modul „Ochrana člověka za mimořádných událostí“, kterým během jednoho roku prošlo 60 pedagogů z Královéhradeckého kraje. Každý z nich absolvoval 8 setkání v celkovém rozsahu 34 hodin a přestože je to už pár let, mnozí ještě dnes využívají našeho poradenství a pomoci při praktických cvičeních.
Michal Bareš
(text je názorem autora)