Facebook: Povodně 2002 on-line

Léto, které právě prožíváme, je ve znamení dvou smutných výročí. Zatímco v červenci jsme si připomněli 15 let od nejtragičtějších povodní, které postihly Moravu a východ Čech, v těchto dnech si připomínáme událost obdobnou – srpnové povodně z roku 2002.

Obě povodně lze jednoznačně zařadit mezi největší katastrofy, které naši republiku postihly. Pokud jejich průběh a následky srovnáme, asi nikdy se nedobereme k výsledku, které z nich byly horší. Pro obyvatele Moravy to byl jistě rok 1997, pro Prahu rok 2002.
S jistotou ale můžeme říci, že největší počet lidských životů si vyžádaly povodně z roku 1997 a největší materiální škody ty z roku 2002.

Od té doby stoupla hladina českých řek ještě několikrát. Ať už v roce 2006 na většině území ČR, o tři roky později na Moravě nebo v roce 2010 na Liberecku. A další povodně nás zcela jistě čekají.
Zatímco v roce 1997 byly povodně něčím, co prakticky nikdo nečekal, v srpnu 2002 těžila nejen Praha z toho, co o pět let dříve těžce zaplatila Morava.

Zlepšuje se předpovídání povodní, záchranné složky získávají nové zkušenosti a lidé si více uvědomují nebezpečí, které valící se voda představuje. Současně s tím se mění i způsob informování a varování. Budují se varovné systémy, obce si zřizují SMS rozhlasy a snad v každé domácnosti je alespoň jeden mobilní telefon. Vše, o čem se lidem v zaplavených oblastech v roce 1997 ani nesnilo a o pět let později stále ještě nebylo samozřejmostí. Většina informací k lidem putovala z rozhlasových a televizních přijímačů.
Význam informací pochopila postupně i Česká televize. Zatímco v roce 1997 sklidila ostrou kritiku za „ignorování“ povodní, v roce 2002 jim věnovala poměrně hodně prostoru a mimořádných zpravodajských relací.

Postupně se ale sdělovací prostředky dostávají spíše do role jakéhosi zprostředkovatele rozhovorů s klíčovými lidmi a analýz očekávaného vývoje. Většina aktuálních informací putuje ke svým příjemcům prostřednictvím sociálních sítí.
To jsme si ostatně vyzkoušeli v roce 2009, kdy voda zaplavovala jih České republiky a naše sdružení společně s panem Vodičkou z Varnsdorfu prakticky přes noc spustilo internetové stránky pro pomoc postiženým oblastem a doplňkovou stránku na Facebooku. Ty se velmi rychle staly jedním z hlavních zdrojů informací a odkazovaly na ně sdělovací prostředky, obce i humanitární organizace.

Občanské sdružení Rescueinfo se proto rozhodlo připomenout události ze srpna roku 2002 podobným způsobem. Na nově vzniklé facebookové stránce můžete postupně nacházet aktuální informace tak, jak se právě staly – pouze o deset let opožděné. Říkejme tomu třeba zpětná on-line reportáž.
Povodně 2002 nejsou jen České Budějovice a Praha, ale také mnoho nejmenších obcí, které voda téměř vymazala z mapy, ale přesto se o nich nemluvilo. Budeme proto rádi, pokud i Vy přidáte svoji vzpomínku, zážitek, fotku nebo jen myšlenku, která se Vám v souvislosti se srpnem 2002 vybaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *