Humanitární sbírka pomohla potřebným

Občanské sdružení Rescueinfo vyhlásilo v pondělí 3. června 2013 humanitární sbírku pro oblasti zasažené povodní. Během dvou dnů jsme zahájili sběr čístících, úklidových a hygienických protředků na celkem 17 místech v Pardubicích, Chrudimi, Ohrazenicích, Chotči, Vysokém Chvojně, Lázních Bohdaneč, Rosicích nad Labem, Tupesech, Nasavrkách, Proseči, Miřetíně, Chrasti, Libanicích a Morašicích.

Ve čtvrtek 6. června měli obyvatelé Pardubic navíc možnost přispět do sbírky na Pernštýnském náměstí, kde probíhal Den prevence a ochrany obyvatel, kterého jsme se účastnili.

Část nasbíraných věcí začala pomáhat v postižených oblastech již v pátek odpoledne, kdy do Rudníku a Dolní Olešnice na Trutnovsku dorazil první přívěs naložený balenou vodou, košťaty, lopatami a čistícími prostředky. O den později se na Trutnovsko vydala v doprovodu vozidla sdružení i plně naložená dodávka, vezoucí 4 palety materiálu a množství lopat a košťat. Velká část tohoto nákladu skončila opět v Rudníku, kde ho přivítali s velkým vděkem a téměř okamžitě vydávali jednotlivým obyvatelům. O zbytek věcí se podělila Horní Olešnice s Čermnou, kde došlo k zatopení vodárny a vhod jim proto přišlo především větší množství balené pitné vody. S částí sbírky vyrazili na Trutnovsko, konkrétně do Svobody nad Úpou, také dobrovolní hasiči z Chotče.

Poslední zbytky nasbíraného materiálu byly z jednotlivých sběrných míst svezeny v pondělí dopoledne do Nasavrk, kde jsme vše roztřídili a připravili na další odvoz.
Vzhledem k tomu, že Trutnovsko již bylo dostatečně zásobeno a další humanitární pomoc nevyžadovalo, rozhodli jsme se po několika konzultacích poslední zbytek věcí směřovat na jih Čech. Během večera bylo proto vše naloženo do terénního vozidla našeho jihočeského koordinátora, který se v úterý ráno vydal do postižených oblastí v Jižních Čechách. Seznam obcí, jejichž obyvatele jsme naší sbírkou podpořili, se tak rozrostl o Putim a především Protivín.

V Protivíně pomohla naše sbírka například starším manželům, kteří jsou diabetici a povodně ve svém domě zažili opakovaně. To, co se odehrálo před týdnem, ale nečekali. „Vždy byla voda jen na zahradě a jen trochu po zemi, ale měli jsme kde spát. Teď se ale sami podívejte“ říkala našemu koordinátorovi se slzami v očích obyvatelka domu, když ho prováděla po zdevastovaném domě. I jí pomohly čistící a úklidové prostředky, které darovali obyvatelé Pardubicka a Chrudimska.

Děkujeme všem, kdo se zapojili a přispěli do sbírky. Zvláštní poděkování pak patří těm, kdo vytvořili sběrná místa a především panu Šáchovi z www.rozvozbalenevody.cz, který se postaral o dopravu.

[nggallery id=3]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *