Novinka v krizovém řízení: Liberecký kraj pořídí zásahové vozidlo

Pod zkratkou IZS si většina z nás představí jednotlivé organizace, které se podílejí na řešení mimořádných událostí. Ať už jsou to hasiči, záchranná služba nebo policie. V případě větších událostí, jakými jsou například povodně, přichází na řadu další organizace, zabývající se krizovým řízením. A právě jich se bude týkat jedna novinka, kterou si dnes představíme.

Žádné řešení rozsáhlejší krizové situace se neobejde bez technické podpory a zázemí pro krizový štáb.
Hasičský záchranný sbor pro potřebu rozhodování na místě zásahu pořídil různá štábní a spojovací vozidla, nejvíce pak v roce 2013, kdy se vozový park rozšířil rovnou o 13 velitelsko-spojovacích automobilů. Stejně tak Policie ČR disponuje například mobilním štábem pro pořádkové jednotky a od roku 2009 také cca 80 „Mobilními kontaktními a koordinačními centry“.
O něco horší situace je u záchranných služeb. Zatímco Praha má svého Golema, v některých krajích se záchranky vydaly cestou sanitek krizové připravenosti. Ty kromě dopravy vybavení pro hromadná postižení zdraví poskytují také určitý prostor a nástroje pro velitele zdravotnické složky. Některé záchranky ovšem podobným vybavením nedisponují vůbec.

Mobilní kontaktní a koordinační centrum Policie ČR
DSC_4883
Velitelsko-spojovací automobil HZS Pardubického kraje

Úplně jiná je situace v případě orgánů krizového řízení, konkrétně bezpečnostních rad a krizových štábů krajů a obcí s rozšířenou působností. Ty, pokud je mi známo, vozidly pro podporu činnosti na místě zásahu nedisponují vůbec. To se rozhodl změnit Liberecký kraj, který s pomocí „Program Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007 – 2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko“ pořizuje vozidlo pro podporu krizového řízení.
Jak napovídá vybavení a specifikace vozidla, půjde o skutečně velký přínos. A to nejen pro samotný kraj, ale jistě také pro příslušné ORP a další organizace.

auto
Ilustrace pořizovaného vozidla (zdroj: Hoffmann a Žižák)

V případě Libereckého kraje bylo zvoleno vozidlo v kategorii M1, konkrétně MERCEDES-BENZ Sprinter v provedení 4×4 a o výkonu 120 kW. Vozidlo bude mít celkem 6 sedadel a poslední dvě řady budou otočné o 360 stupňů. Na střeše bude umístěn výstražný maják oranžové barvy a rozhlasové zařízení. Zajímavější, než samotné vozidlo, je ovšem jeho vybavení.

Vybavení zástavby:

Bez názvu

Další vybavení bude umístěno v prostoru posádky:

Bez názvu

Samostatnou kapitolou je vybavení pro napojení na Informační systém krizového řízení. K tomuto účelu bude vozidlo vybaveno 3G/4G modemem pro zajištění mobilního Internetového připojení prostřednictvím dostupné 3G/4G sítě mobilního operátora. Koncová zařízení v autě a jeho okolí bude možno připojit k modemu přes Ethernet nebo WiFi.
Součástí dodávky bude i notebook s dokovací stanicí, 4 tablety, 42 placový externí monitor a bezdrátová tiskárna.

Pro případ nutnosti použití v místě mimo dosah mobilního operátora bude vozidlo vybaveno vestavěným satelitním terminálem s možností přenosu dat protokolem IP až 256 kbps v obou směrech. Tento terminál bude využívat 3G/4G modem automaticky při nedostupnosti pozemního signálu.

Bez názvu
Napojení na ISKŘ (zdroj: zadávací dokumentace)

Přestože je pořízení vozidla zdůvodněno především hrozbou povodní, své využití jistě najde i při mnoha jiných událostech.
Vzhledem k tomu, že vozidlo má vítěz výběrového řízení, firma Hoffmann a Žižák, dodat do poloviny května letošního roku, může se stát zajímavou inspirací pro další orgány krizového řízení v pomalu se rozbíhajícím programovém období 2014-2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *