mobilní sítě

Mobily ve vodě selhávaly

Aktuálně.cz
Jednu věc je však podle libereckého politika potřeba propříště promyslet: čím nahradit selhávající mobilní sítě. Hluchý mobil v době, kdy se kolem vás řítí rozbouřená řeka, je k vzteku.
„Nikomu se nemůžu dovolat, ani na povodí, nikam,“ obracel se zoufale na své spolupracovníky v sobotu liberecký hejtman Stanislav Eichler, když procházel po kolena zatopenou Chrastavou.
Problém nastává, když vypadne elektřina. Náhradní baterie, na které jsou vysílače napojeny, nevydrží věčně.
S čím však zatím všichni operátoři bojují marně, je krátkodobé přetížení sítě. V místech, kam doarzí masivní počet záchranářů, všichni lidé chtějí naráz volat, tam přetížená síť zkalobuje a je nutné čekat několik minut. To se dělo i v sobotu. Když pak ve městech, jako včera ve Frýdlantu, vypadne navíc elektřina, jsou lidé opravdu úplně odříznuti od informací.

Mobilní sítě jsou při pohromách nespolehlivé – přesto na ně samospráva spoléhá…

Lupa.cz
Z oblastí zasažených povodněmi se ozývá kritika mobilních sítí. Běžní uživatelé si stěžují, že se nemohli dovolat.
Prakticky ale všichni spoléhají na mobilní telefony, protože to je nejjednodušší. Jenže povodně v členitém terénu, jako jsou severní Čechy, ukazují, že mobilní sítě podobnou situaci zvládnout nemohou.

Mobilní sítě při povodních kolabují, lidé si často nemohou zavolat o pomoc

Mobil.cz
Mobil bývá pro obyvatele krizových oblastí jediným způsobem, jak si zavolat pomoc nebo o sobě dát vědět svým příbuzným. Právě mobilní sítě však při povodních často kolabují.
Ačkoliv mobilní sítě oproti povodním v minulých letech neselhávají do takové míry a operátoři mají důsledněji připravené krizové plány, politici zůstávají se situací nespokojeni. „Do budoucna musíme vymyslet nějaký systém pro případ, že spadnou mobilní sítě,“ řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Psychosociální aspekty povodní v ČR v roce 2009 – Mgr. Michaela Krtičková

Zpočátku nebyl signál, nefungovaly telefony, bylo ztížené předávání informací.

Vyhodnocení povodní v srpnu 2010 – MŽP ČR

Během povodně se ukázalo, že stále není odpovídajícím způsobem zajištěno předávání informací z profilů hlásné a předpovědní služby, které by měla zajišťovat příslušná obec. V tomto případě lze však nedostatečné plnění této povinnosti částečně vysvětlit mimořádností povodně, jejím rychlým nástupem a výpadkem komunikace prostřednictvím mobilních i pevných telefonních sítí, výpadkem internetu

Problémy s telefony

Týden.cz
Po víkendových záplavách je mimo provoz přes 3200 pevných linek nebo internetových přípojek ADSL. Mobilní sítě fungují, i když je možné jejich lokální přetížení v postižených oblastech.

Telefony po povodních nefungují, zdravotníci vyjíždějí naslepo

Novinky.cz
Pevné linky zcela zkolabovaly a spousta lidí v zaplavených oblastech Liberecka už má vybité i mobilní telefony, které nemají kvůli výpadku proudu jak nabít. Pomoc zdravotníků je ale stále stejně nutná, a tak do postižených míst vyjíždějí bez přímého podnětu.
Záchranáři v průběhu noci na pondělí řešili například problém ve spojení s frýdlantskou nemocnicí, která zůstala od sobotního dopoledne až do neděle zcela odříznuta od okolí. „Nejde jim telefonní ústředna, do nemocnice se nedá dovolat.

Starostové ruší krizové telefony. Jsou nespolehlivé

Deník.cz
Vilémovém na Havlíčkobrodsku se letos přehnala vichřice, která za sebou nechávala vyvrácené stromy a poničené střechy domů. Když se starostka městyse Jaroslava Dvořáková chtěla spojit s místními hasiči prostřednictvím krizového telefonu, neuspěla. Měla sice přednostní přístup na síť, ale ta kolabovala. Nakonec musela dobrovolníky objet autem.

Vyhodnocení povodní v srpnu 2010 – dílčí zpráva

Nová Ves u Chrastavy – Při povodni došlo k selhání komunikační techniky (telefon, internet), tudíž nebylo možno řádně informovat obyvatele a přijímat informace.
Žandov – Rozhodnutí o vyhlášení SN bylo dáno neprodleně na vědomí obcím v ORP Frýdlant dne 7.8.2010 mobilním telefonem, jiný druh spojení nebyl funkční.
Frýdlant – Telefonní operátoři měli výpadky, dobré pokrytí mělo jen O2.
Bulovka – Po nárůstu hladiny Bulovského potoka a přilehlých přítoků došlo k výpadku rozhlasu a následně i mobilní sítě. Proto muselo být následné varování provedeno ústně a pomocí megafonu.
Heřmanice – Starosta komunikoval za chodu s povodňovou komisí, jednotkou SDH a občany pomocí mobilních telefonů, dokud nevypadla mobilní síť.
Liberecký kraj – Nefungovaly mobilní sítě a byl problém navázat s obcemi spojení. Docházelo k výpadkům radiových a telefonních sítí (přetížení). Obec musí mít připravena vlastní systémová řešení … náhradní komunikační prostředky.

Hrozí České republice blackout reálně?

Transferenergy.cz
Dopady blackoutu na Českou republiku by byly katastrofální. A velmi drahé. Bez elektřiny nelétají letadla, nejezdí vlaky, nefungují banky, zásobování a bez semaforů se hroutí doprava i ve městech. Nefungují pevné linky ani mobilní telefony či internet.

Orkán odřízl Železnou Rudu od světa

Česká televize
Obyvatelé Železné Rudy zůstali po včerejší vichřici takřka bez spojení se světem. Nefungují zde telefony, nejde elektřina. Veškeré zásobování města se přerušilo.

Silný vítr způsobil výpadky v mobilních i pevných sítích

Mobil.cz
Silný vítr, který se v noci přehnal přes Česko, způsobil lokální výpadky v mobilních i pevných sítích. Část základnových stanic a dalších telekomunikačních zařízení se totiž během noci ocitla bez dodávek elektrické energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *