SIRÉNA. Téma, které od rána rezonuje Pardubicemi. Kolem jedné hodiny v noci se spustil koncový prvek varování, který začal produkovat signál Všeobecná výstraha – kolísavý signál v délce 140 sekund (viz. video od Jakuba Petružálka). Protože téma značně plní sociální sítě, dovolím si přidat pár poznámek.
- V Pardubicích se nachází hned několik zdrojů průmyslového nebezpečí, železniční koridor a řeky s významným povodňovým rizikem. V noci navíc platila pro část kraje výstraha Českého hydrometeorologického ústavu a nad městem byla silná bouřka. Je proto úplně přirozené, pokud siréna v někom vyvolala obavy z hrozícího nebezpečí. Je mi to líto, ale vězte, že taková reakce je správná, protože tento signál skutečně varuje v případě ohrožení. Až ho uslyšíte přístě, může vám to zachránit život…
- Město je pokryto varovnými prvky, které provozuje Hasičský záchranný sbor, ale také městským systémem DOMINO. Koncový prvek varování (siréna a přijímač) je krabice se spoustou elektroniky, která se může porouchat (třeba právě výbojem blesku). Nebylo by to poprvé, v Pardubicích k něčemu podobnému došlo už v roce 2011, kdy se spustila siréna na budově nádraží. Nebo třeba v Brně, kde v roce 2008 siréna upozorňovala na možné ohrožení únikem radioaktivních látek.
- V komentářích se množí poznámky k tomu, že kdyby šlo o skutečné nebzpečí, tak nikdo nebude nic vědět. Tak to ale není. V takovém případě by bezprostředně po odvysílání Všeobecné výstrahy následovala doplňková informace o charakteru ohrožení (stejně tak, jako slyšíte každou první středu informaci o proběhlé zkoušce sirén). Informace by zaznívaly i ve vysílání regionálních rozhlasů, v našem případě Český rozhlas Pardubice.
- Co tedy dělat, pokud kolísavý signál sirény zaslechnete přístě (a nepůjde zjevně o povodeň)?
– Zavřete okna a dveře, případně i vypněte klimatizaci.
– Zůstaňte v bezpečí budovy. Není potřeba vyhledávat sklepní prostory (v některých případech to může být i nebezpečné).
– Sledujte vysílání regionální stanice Českého rozhlasu.
– Pokud to není nezbytně nutné, nezatěžujte linky tísňového volání. - Během noci nám přišlo prostřednictvím sociálních sítí a webu www.radynouzi.cz více dotazů na to, co se děje. Další obyvatelé volali na městskou policii a hasičům. Od rána jsem v kontaktu s lidmi, kteří provoz sirén zajišťují a vím, že dělají maximum, aby našli porouchanou sirénu a zjistili, proč houkala.