Noční siréna v Pardubicích

SIRÉNA. Téma, které od rána rezonuje Pardubicemi. Kolem jedné hodiny v noci se spustil koncový prvek varování, který začal produkovat signál Všeobecná výstraha – kolísavý signál v délce 140 sekund (viz. video od Jakuba Petružálka). Protože téma značně plní sociální sítě, dovolím si přidat pár poznámek.

Autor videa: Jakub Petružálek
 1. V Pardubicích se nachází hned několik zdrojů průmyslového nebezpečí, železniční koridor a řeky s významným povodňovým rizikem. V noci navíc platila pro část kraje výstraha Českého hydrometeorologického ústavu a nad městem byla silná bouřka. Je proto úplně přirozené, pokud siréna v někom vyvolala obavy z hrozícího nebezpečí. Je mi to líto, ale vězte, že taková reakce je správná, protože tento signál skutečně varuje v případě ohrožení. Až ho uslyšíte přístě, může vám to zachránit život…
 2. Město je pokryto varovnými prvky, které provozuje Hasičský záchranný sbor, ale také městským systémem DOMINO. Koncový prvek varování (siréna a přijímač) je krabice se spoustou elektroniky, která se může porouchat (třeba právě výbojem blesku). Nebylo by to poprvé, v Pardubicích k něčemu podobnému došlo už v roce 2011, kdy se spustila siréna na budově nádraží. Nebo třeba v Brně, kde v roce 2008 siréna upozorňovala na možné ohrožení únikem radioaktivních látek.
 3. V komentářích se množí poznámky k tomu, že kdyby šlo o skutečné nebzpečí, tak nikdo nebude nic vědět. Tak to ale není. V takovém případě by bezprostředně po odvysílání Všeobecné výstrahy následovala doplňková informace o charakteru ohrožení (stejně tak, jako slyšíte každou první středu informaci o proběhlé zkoušce sirén). Informace by zaznívaly i ve vysílání regionálních rozhlasů, v našem případě Český rozhlas Pardubice.
 4. Co tedy dělat, pokud kolísavý signál sirény zaslechnete přístě (a nepůjde zjevně o povodeň)?
  – Zavřete okna a dveře, případně i vypněte klimatizaci.
  – Zůstaňte v bezpečí budovy. Není potřeba vyhledávat sklepní prostory (v některých případech to může být i nebezpečné).
  – Sledujte vysílání regionální stanice Českého rozhlasu.
  – Pokud to není nezbytně nutné, nezatěžujte linky tísňového volání.
 5. Během noci nám přišlo prostřednictvím sociálních sítí a webu www.radynouzi.cz více dotazů na to, co se děje. Další obyvatelé volali na městskou policii a hasičům. Od rána jsem v kontaktu s lidmi, kteří provoz sirén zajišťují a vím, že dělají maximum, aby našli porouchanou sirénu a zjistili, proč houkala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *