Hlavní myšlenku dokumentu vyjadřuje už slogan na titulní stránce – „Připravený občan, připravený stát.“ Jak dále upřesňuje (dnes již bývalý) generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genpor. Ing. Drahoslav Ryba, celý systém se neobejde bez odpovědného přístupu občanů. Schopnost každého z nás pomoci sobě i druhým významně přispívá ke snižování dopadů mimořádných událostí a krizových situací.
Nová koncepce vnímá ochranu obyvatelstva šířeji, než je uvedeno v zákoně o integrovaném záchranném systému a snaží se reagovat na probíhající nebo očekávané trendy. Zabývá se nejen řešením následků událostí, ale její velká část pracuje s prevencí a vzděláváním v této oblasti.
Východiska
Společenská změna a prohlubování nerovností
Postupně dochází k individualizaci jednotlivce, stárnutí populace a sociální nerovnosti. V souvislosti s tím narůstá počet zranitelných osob (senioři, sociálně slabí a lidé bez sociálních vazeb) a dá se proto říct, že pro sebeochranu společnosti poroste význam podpory dobrovolnictví a rozvoje komunitního způsobu života.
Ze strany systému ochrany obyvatelstva bude zapotřebí mít vytvořenou transparentní a efektivní komunikační strategii, která může napomáhat řešení situace.
Změna klimatu a další hrozby
V důsledku změny klimatu narůstá četnost extrémních meteorologických jevů, jejichž výskyt lze často předpovídat jen s krátkým předstihem. Významným fenoménem je sucho, které je řešitelné zejména systémovými opatřeními v krajině.
Na významu nabývají i hrozby, které mají sice nízkou pravděpodobnost výskytu, ale za to s vysokým dopadem na společnost. V potaz je třeba brát i kombinovaná rizika, jako je například spojení povodně s únikem nebezpečné látky.
Zrychlující se technologická změna
Rychlost technologického vývoje přetváří současný styl života, hovoří se o tzv. instantní společnosti, která je nepřetržitě připojená k síti Internet. Přehnané spoléhání se na technologie ale může vést až ke ztrátě některých důležitých dovedností a návyků, důležitých pro sebeochranu při mimořádných událostech. Rizikem je i možnost zneužití některých technologií v oblasti dopravy, průmyslu, komunikací nebo financí.
Diverzifikace vzdělávání a učení se
Nové interaktivní způsoby vzdělávání se v čím dál větší míře stávají normou. Ruku v ruce s tím se mění styl učení a snižuje se schopnost porozumět psanému textu. Školský systém i společnost jako celek budou upřednostňovat vyhledávání si informací před tradičním memorováním.
Změny sídelní struktury
V následujících desetiletích lze očekávat pokračující suburbanizaci v okolí měst a vysídlování venkovských oblastí. Tyto změny ponesou jiné nároky na ochranu obyvatelstva v metropolizovaných a venkovských oblastech. Klíčové bude posilování soběstačnosti jak jednotlivce, tak území a podpora komunit.
Strategické cíle
Rozvoj podmínek ochrany obyvatelstva
- Novelizace vyhlášky k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva – způsob a rozsah informování, varování, kolektivní ochrana, ukrytí, evakuace a požadavky v územním plánování.
- Komplexní revize právních předpisů pro účinné zajišťování prevence, připravenosti a odezvy, vycházející ze zkušeností s likvidací výbuchu ve Vrběticích nebo epidemií COVID-19.
- Vytvoření vzdělávacího programu pro starosty obcí a následných praktických cvičení.
- Personální posílení ochrany obyvatel a možnost zřízení výjezdových skupin ochrany obyvatelstva v rámci HZS ČR
- Podpora připravenosti JPO předurčených pro úkoly ochrany obyvatelstva a větší zapojení nestátních neziskových organizací (tato podpora lokálních uskupení současně zvyšuje připravenost obce a poskytuje odborné zázemí pro jejího starostu).
- Vytvoření nového normativu materiálu a techniky ochrany obyvatelstva.
Podpora úkolů a opatření ochrany obyvatelstva
- Vytvoření oblasti „Výchova k bezpečnosti“ v rámci základního a středoškolského vzdělávání. Nezbytná hodinová dotace bude představovat 1 hodinu týdně ve vybraných ročnících ZŠ a SŠ.
- Využívání moderních trendů ke vzdělávání veřejnosti – centra bezpečí, sociální sítě a média.
- Informování veřejnosti o vybavení domácnosti základními potřebami alespoň na 7 dní – např. potraviny a léky.
- S ohledem na požadavky kladené na atraktivitu formátů bude vybudována dokumentaristická služba HZS ČR.
- Vytvoření grantového programu pro podporu nestátních neziskových organizací, které se podílejí na přípravě obyvatelstva. Cílem programu bude sjednocení kvality předávaných informací.
- Pravidelné sociologické průzkumy znalostí obyvatel v oblasti sebeochrany a vzájemné pomoci.
- Evakuace
- Zjednodušení celého procesu, sloučení evakuačního a přijímacího střediska do evakuačního centra, školení obsluhy evakuačního centra.
- Vymezení práv a povinností, včetně sankcí za odmítnutí evakuace.
- Zrychlení evidence evakuovaných osob, např. pomocí čteček občanských průkazů nebo RFID náramků.
- Nastavení postupů evakuace specifických skupin – imobilní, neslyšící, nevidomí, lidé závislí na podpoře zdravotnického přístroje, lidé se zvířaty.
- Stanovení minimálních standardů pro plánování evakuace v území.
- Nouzové přežití
- Revize a jasné vymezení právními předpisy.
- Reflektování potřeb specifických osob a stanovení postupu nakládání se zvířaty.
- Na území každé ORP bude vytipována lokalita pro výstavbu materiální základny humanitární pomoci.
- Vytipování míst pro poskytování dalších služeb nouzového přežití – např. dobíjení mobilních telefonů, Wi-Fi hotspot, základní hygiena, distribuce pitné vody.
- Optimalizace složení zásob pro humanitární pomoc.
- Prostředky individuální ochrany (PIO)
- Individuální ochrana bude vnímána v širším smyslu, tedy nikoli jen ve vazbě na hrozbu ozbrojeného konfliktu. PIO budou rozšířeny o ochranné prostředky mající uplatnění především při hrozbách spojených s déletrvajícími CBRN incidenty.
- Pro hrozby nevojenského charakteru bude obyvatelstvo nadále vedeno k sebeochraně a vzájemné pomoci za využívání improvizovaných prostředků.
- Pro zabezpečení PIO za krizových situací se budou používat stávající skladové zásoby. Jejich postupná obměna nebude realizována do plné výše, ale bude zajištěno, aby počet neklesl pod 30 tisíc.
- V rámci obměny budou ochranné masky nahrazovány kuklami, které nevyžadují specifickou přípravu a jejich užití je komfortnější.
- Bude provedena certifikace prostředků, které byly v uplynulých letech vyvinuty do stádia funkčních vzorků. Ministerstvo vnitra požádá o uzavření smluv s výrobci – uchování výrobních schopností a zajištění nezbytných dodávek za krizového stavu.
- Ukrytí
- Nadále bude primárně využíváno přirozených ochranných vlastností staveb.
- Po dobu vyhlášeného stavu ohrožení státu a válečného stavu bude i nadále plánováno využití stálých a improvizovaných úkrytů, včetně ochranných systémů podzemních dopravních staveb.
- HZS ČR bude dále evidovat vyřazené úkryty, aby je bylo možné v případě potřeby využít jako improvizované úkryty. Vzhledem k dále se snižujícími počtu stálých úkrytů bude aktualizována dokumentace k navrhování a provozu improvizovaných úkrytů.
- Varování a informování obyvatelstva
- Hlavním cílem je pokračovat v postupném nahrazování rotačních sirén elektronickými koncovými prvky varování.
- V zónách havarijního plánování jaderných elektráren bude provedena implementace digitální obousměrné komunikace.
- Bude provedena analýza způsobu provádění akustické zkoušky. V úvahu připadá možnost tiché zkoušky, zkrácení délky signálu nebo provádění zkoušky jednou za 6 měsíců.
- Do infrastruktury budou více zapojována speciální čidla – hladina vodního toku, chemické látky, radiace.
- Pro varování a následné předání tísňové informace prostřednictvím mobilních telefonů budou využívány vybrané služby poskytované veřejnými sítěmi el. komunikací s odpovídající garancí.
Zvyšování účinnosti ochrany obyvatelstva
- Pravidelná cvičení zaměřená na opatření ochrany obyvatelstva.
- Do roku 2025 alespoň 2 cvičení orgánů krizového řízení na ústřední úrovni.
- Každoročně alespoň 7 krajských cvičení se zapojením nižších územních úrovní a JPO předurčených k pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva.
- Vytvoření jednotné plánovací dokumentace pro odezvu na mimořádné události.
- Vytvoření podmínek pro větší využívání nestátních neziskových organizací při plnění úkolů ochrany obyvatelstva.
- NNO lokálního významu – zapojení ad-hoc nabídkou pomoci starostovi obce nebo veliteli zásahu formou poskytnutí materiální humanitární pomoci nebo dobrovolnické pomoci.
- NNO, které jsou složkou IZS nebo mají podepsánu dohodu – zapojení do odborné přípravy, poskytování materiální, psychosociální a dobrovolnické pomoci nebo sbírkové činnosti. Koordinace bude probíhat cestou koordinátora ve štábu velitele zásahu nebo v krizovém štábu.
- Účast v koordinační platformě, včetně možnosti finanční podpory.
- Vytvoření aplikací a informačních systémů pro podporu ochrany obyvatelstva.
- Rozvíjení Systému informování TÍSEŇ, který bude schopen informovat obyvatele o přípravě na mimořádné události a předávat informace v jejich průběhu.
- Vytvoření systému pro evidenci zasažených osob (evakuace).
- Vytvoření systému pro koordinování humanitární pomoci.
Koncepce ochrany obyvatelstva ke stažení: https://www.hzscr.cz/soubor/koob-pdf.aspx