Česká republika patří mezi ty státy, které mají poměrně rozsáhle řešenu problematiku evakuace a nouzového ubytování. Přestože základní myšlenkou a snahou v případě mimořádných událostí je zajistit nouzové ubytování v zděných objektech (ubytovny, tělocvičny, školy), mohou nastat případy, kdy tyto kapacity nedostačují.
V takových situacích přichází na řadu dočasné ubytování v polních podmínkách, které je možno zajistit několika způsoby. V první řadě jednotlivé hasičské záchranné sbory krajů disponují přibližně od roku 2008 kontejnery nouzového přežití, které mohou být použity pro krátkodobé ubytování. Každý z nich umožňuje zajištění základních potřeb až pro 50 osob a jeho součástí je vytápěný nafukovací stan.
V případě rozsáhlých událostí, jako jsou povodně, mohou krizové orgány rozhodnout o vybudování materiální základny hromadné pomoci. Tu si lze představit jako samostatné „městečko“, skládající se z několika ubytovacích stanů vojenského typu a sociálních zařízení včetně sprch v dalších stanech. Celková kapacita těchto základen přesahuje 1000 osob a další kapacitou pak disponuje Armáda ČR.
Určitým problémem tohoto typu ubytování je narušení soukromí evakuovaných osob, kdy v jednom stanu pobývá kolem deseti osob. Se zajímavým řešením proto přichází Správa státních hmotných rezerv. Ta v těchto dnech vyhlásila výběrové řízení na dodání 150 kusů rodinných stanů pro nouzové ubytování v případě krizových situací.
Má se jednat o tunelové dvouplášťové stany s vnější konstrukcí a kapacitou pro 5 ubytovaných osob a možností rozdělení na dvě ložnice.
Každý z těchto stanů bude mít rozměry 350 – 450 cm x 470 – 600 cm a ubytovaným osobám poskytne ochranu před deštěm do 4000 mm vodního sloupce.
Zároveň s tím plánují pořídit další vybavení pro přežití jednotlivců – 1000 spacích pytlů, 450 skládacích lůžek a lehátek a 1000 izolačních podložek. Veškeré potřeby včetně stanů budou určeny pro bezplatné poskytnutí evakuovaným občanům po vyhlášení krizového stavu.