Kryty (přesněji úkryty) jsou teď přesně to, co byla rýže v prvních měsících 2020 – obrovská vlna paniky, která postupně vyšuměla. Paradoxní je, že když jsme tady celé ty roky mluvili o úkrytech, evakuaci a sirénách, tak to pro většinu lidí byl přežitek minulosti, zbytečnost a škoda peněz.
Mnohem důležitější než blízkost úkrytu je něco ještě bližšího – vlastní hlava. Riziko je, předběžná opatrnost není špatná, ale nic nepřehánět. Určitě není špatné mít připravené evakuační zavazadlo a zamyslet se nad tím, co případně dělat. Není ale potřeba zasypávat krizaře měst a obcí dotazy na nejbližší úkryt.
Stávající úkryty byly budovány před mnoha desítkami let a ať chceme nebo ne, vyžadují údržbu a revize. Mnozí vlastníci je proto nechali vyřadit – to ale neznamená, že musely fyzicky zaniknout. Pokud bydlíte v domě, jehož součástí úkryt v minulosti byl, sami nejlépe víte, zda by byl ještě použitelný. Jděte se do něj podívat.
Pokud takový úkryt pod svým bytem nemáte, nezoufejte a nesnažte se ho hledat v okolí. Bude mnohem užitečnější, když sejdete pár poschodí a prohlédnete si místnosti v suterénu. Je to jistější, než v případě problému běžet do stálého úkrytu – stejně nemáte jistotu, že bude přístupný. Je dobré si uvědomit, že například tady v Pardubickém kraji jsou stálé úkryty pouze pro cca 2 procenta obyvatel.
Jako improvizovaný úkryt dobře poslouží podzemní prostory se silnými betonovými zdmi, v nichž zavřete dveře a okna a zastavíte veškerou ventilaci.
Část stálých úkrytů má i svoje mírové využití jako například sklady a podobně. Jejich zpohotovení je v řádu dní a nejsou připraveny k okamžitému použití.
Pokud jste zastánci maximální připravenosti, můžete svůj sklep „zodolnit“. Je ale jen na vás, abyste si sami vyhodnotiili, zda je to v současné době nutné. Využít lze například tuto příručku HZS https://www.pardubice.eu/…/sebeochrana-obyvatelstva…/…
Zmiňoval jsem tady hlavu a teď ji znovu zdůrazňuji. To, že je válka pár stovek kilometrů od nás neznamená, že nemůže dojít k jiným mimořádným událostem. Pokud tedy zaslechnete varovný signál sirény (kolísavý signál po dobu 140 sekund), zastavte se a počkejte na další pokyny – verbální informace ze sirén a městského rozhlasu nebo TV a rozhlasového vysílání. Zatímco při vojenském útoku je správným postupem ukrytí ve sklepních prostorech, v případě havárie s únikem nebezpečné látky vás takový postup může zabít a je vhodnější naopak vyhledat vyšší patra zděné budovy (a samozřejmě zavřít okna).
Člověk mívá v krizi tendenci k tunelovému vidění. Nyní tedy vidí (možná i pod vlivem médií) pouze kryty a mohou mu unikat širší souvislosti. Zkuste si sami odpovědět na následující otázky:
Máte v rámci rodiny domluvený postup pro případ zhoršení situace, kdy by nebylo možné využívat komunikační sítě? Sejdete se doma nebo na chalupě? Kdo vyzvedne děti? Co rodiče závislí na péči?
Máte FM rádio a svítilnu, které nejsou závislé na elektrické síti? Máte nabitou powerbanku?
Pokud máte možnost při zhoršení situace odjet mimo město – máte plnou nádrž? Jste závislí na bankomatu nebo máte alespoň minimální hotovost?
Pokud by šlo o dlouhodobější situaci, probírali jste svůj následný postup s širší rodinou nebo přáteli? Dnešní situace na Ukrajině opět potvrzuje, že menší komunita (rodina,…) na vesnici je v mnohem lepší situaci než rodina v centru města.
Vyžaduje váš zdravotní stav užívání nutných léků? Máte jich zásobu?
Je zcela normální a přirozené, že současná situace může v mnoha z nás vyvolávat napětí a úzkosti. Nebojte se se svými pocity svěřit svým blízkým. Pomoc můžete najít i na webu www.opatrujse.cz.