Úkryty pro obyvatelstvo

Kryty (přesněji úkryty) jsou teď přesně to, co byla rýže v prvních měsících 2020 – obrovská vlna paniky, která postupně vyšuměla. Paradoxní je, že když jsme tady celé ty roky mluvili o úkrytech, evakuaci a sirénách, tak to pro většinu lidí byl přežitek minulosti, zbytečnost a škoda peněz.

1⃣ Mnohem důležitější než blízkost úkrytu je něco ještě bližšího – vlastní hlava. Riziko je, předběžná opatrnost není špatná, ale nic nepřehánět. Určitě není špatné mít připravené evakuační zavazadlo a zamyslet se nad tím, co případně dělat. Není ale potřeba zasypávat krizaře měst a obcí dotazy na nejbližší úkryt.

2⃣ Stávající úkryty byly budovány před mnoha desítkami let a ať chceme nebo ne, vyžadují údržbu a revize. Mnozí vlastníci je proto nechali vyřadit – to ale neznamená, že musely fyzicky zaniknout. Pokud bydlíte v domě, jehož součástí úkryt v minulosti byl, sami nejlépe víte, zda by byl ještě použitelný. Jděte se do něj podívat.

3⃣ Pokud takový úkryt pod svým bytem nemáte, nezoufejte a nesnažte se ho hledat v okolí. Bude mnohem užitečnější, když sejdete pár poschodí a prohlédnete si místnosti v suterénu. Je to jistější, než v případě problému běžet do stálého úkrytu – stejně nemáte jistotu, že bude přístupný. Je dobré si uvědomit, že například tady v Pardubickém kraji jsou stálé úkryty pouze pro cca 2 procenta obyvatel.

Jako improvizovaný úkryt dobře poslouží podzemní prostory se silnými betonovými zdmi, v nichž zavřete dveře a okna a zastavíte veškerou ventilaci.

4⃣ Část stálých úkrytů má i svoje mírové využití jako například sklady a podobně. Jejich zpohotovení je v řádu dní a nejsou připraveny k okamžitému použití.

5⃣ Pokud jste zastánci maximální připravenosti, můžete svůj sklep „zodolnit“. Je ale jen na vás, abyste si sami vyhodnotiili, zda je to v současné době nutné. Využít lze například tuto příručku HZS https://www.pardubice.eu/…/sebeochrana-obyvatelstva…/…

6⃣ Zmiňoval jsem tady hlavu a teď ji znovu zdůrazňuji. To, že je válka pár stovek kilometrů od nás neznamená, že nemůže dojít k jiným mimořádným událostem. Pokud tedy zaslechnete varovný signál sirény (kolísavý signál po dobu 140 sekund), zastavte se a počkejte na další pokyny – verbální informace ze sirén a městského rozhlasu nebo TV a rozhlasového vysílání. Zatímco při vojenském útoku je správným postupem ukrytí ve sklepních prostorech, v případě havárie s únikem nebezpečné látky vás takový postup může zabít a je vhodnější naopak vyhledat vyšší patra zděné budovy (a samozřejmě zavřít okna).

7⃣ Člověk mívá v krizi tendenci k tunelovému vidění. Nyní tedy vidí (možná i pod vlivem médií) pouze kryty a mohou mu unikat širší souvislosti. Zkuste si sami odpovědět na následující otázky:

❓Máte v rámci rodiny domluvený postup pro případ zhoršení situace, kdy by nebylo možné využívat komunikační sítě? Sejdete se doma nebo na chalupě? Kdo vyzvedne děti? Co rodiče závislí na péči?

❓Máte FM rádio a svítilnu, které nejsou závislé na elektrické síti? Máte nabitou powerbanku?

❓Pokud máte možnost při zhoršení situace odjet mimo město – máte plnou nádrž? Jste závislí na bankomatu nebo máte alespoň minimální hotovost?

❓Pokud by šlo o dlouhodobější situaci, probírali jste svůj následný postup s širší rodinou nebo přáteli? Dnešní situace na Ukrajině opět potvrzuje, že menší komunita (rodina,…) na vesnici je v mnohem lepší situaci než rodina v centru města.

❓Vyžaduje váš zdravotní stav užívání nutných léků? Máte jich zásobu?

🫂 Je zcela normální a přirozené, že současná situace může v mnoha z nás vyvolávat napětí a úzkosti. Nebojte se se svými pocity svěřit svým blízkým. Pomoc můžete najít i na webu www.opatrujse.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *