TRASA skončila. Začala ale vůbec?

Jak jste si mohli přečíst v předchozím článku, Rada ČRK odsouhlasila ukončení projektu TRASA, tedy Tísňová radioamatérská služba. Dovolte mi tedy malé zamyšlení. Pouze upozorním, že TRASA a Rescueinfo jsou dvě rozdílné věci, které spolu mají pouze částečně shodné zaměření.

Rada ČRK rozhodla a nám nezbývá, než toto rozhodnutí akceptovat. Velmi by mě ale zajímalo, jakou měl ČRK původně představu o projektu TRASA.
Koncem září 2005 uspořádal ČRK v Českých Budějovicích konferenci „Tísňová radioamatérská služba a její aktuální úloha v současném světě“, které se mimo jiné zúčastnili i zástupci Generálního ředitelství HZS ČR.
Zápis z celé konference je na těchto stránkách, ale přesto si zde dovolím zopakovat alespoň závěry, na kterých se všichni účastnící shodli:
1)  TRASA je životaschopný systém s perspektivou dalšího vývoje.
2)  Je třeba prezentovat systém příslušným státním orgánům (IZS) i orgánům samosprávy a veřejnosti, a to všemi vhodnými prostředky.
3)  Systém je nutno budovat v krajské organizační struktuře. Jako počáteční zárodek této struktury aktivovat pracovní skupiny v krajích nebo pro více krajů.
4)  Je třeba organizovat přípravu účastníků systému, zaměřenou na praktickou stránku.
Od konference už uplynulo mnoho měsíců a navzdory výše uvedeným závěrům mám pocit, že konference byla posledním okamžikem, kdy TRASA předvedla, že ještě „žije“.

TRASA měla podle mě velkou šanci na úspěch, ale měla dva zásadní nedostatky.
Autoři projektu hrubě podcenili prezentaci projektu mezi radioamatérskou, ale především laickou veřejností. Možná se pletu, ale nevzpomínám si na jedinou akci, na níž by se TRASA v poslední době prezentovala.
Velmi by mě zajímalo, co považují autoři projektu za „prezentování systému všemi vhodnými prostředky“, jak vyplynulo ze zmiňované konference. Očekával bych minimálně takový základ, jako pravidelně aktualizované webové stránky, nebo prezentaci na radioamatérských setkáních. Skutečnost byla ovšem taková, že webové stránky TRASy byly aktualizovány naposledy před několika lety a například na stánku ČRK v průběhu letního radioamatérského setkání v Holicích věděli pouze to, že TRASA je „nějaký projekt“.
O mnohém svědčí také to, že na několik e-mailů týkajících se TRASy jsem dodnes nedostal žádnou odpověď. Nejen já, ale i spousta dalších lidí, mimo jiné i členů ČRK, kteří se také nemohli dopátrat žádných informací. Stejně tak v oficiálním diskusním fóru ČRK je dotaz na činnost TRASy dodnes nezodpovězen.

Druhým, možná ještě větším problémem byly příliš vysoké cíle.
Autoři projektu chtěli zřejmě vytvořit celostátní systém,  který by byl použitelný při jakékoliv větší události a oslovili HZS s návrhem na zapojení radioamatérů do IZS. Ten na jejich dopis reagoval odmítavě.
Upřímně řečeno nechápu, jak mohu nabízet něco, co prakticky nefunguje. Je sice hezké, že se na konferenci dohodla odborná příprava radioamatérů zařazených do systému, ale to už mělo být dávno hotové. Mít dostatek ochotných lidí s vybavením a předvést, co dokážou. Postupně vejít do povědomí laické i odborné veřejnosti a následně až uvažovat o zapojení do IZS.
V tu chvíli by se totiž nabízel skutečný systém, který může pomoci. Ne pouhá myšlenka, která má k realizaci velmi daleko a nikdo z odpovědných úředníků si nedokáže pořádně představit, co se mu to vlastně nabízí.
Ve chvíli, kdy už bylo jasné, že přes Generální ředitelství HZS „cesta nevede“, měli se tvůrci projektu zamyslet a přepracovat celou koncepci. Osobně jsem z nich měl pocit, že jednají stylem „všechno nebo nic“. Tedy pokud nevyšlo zařazení do IZS, pak se raději nebudeme snažit o nic.
Přitom tu byla ještě jedna, řekl bych schůdnější možnost. Zapomenout na celostátní systém a zaměřit se na jednotlivé okresy, nebo kraje, kde je více ochotných zájemců. V okamžiku, kdy by TRASA začala působit třeba i jen ve dvou okresech, byl by to velký zdroj zkušeností a třeba i inspirace pro další místa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *